NFZ uruchamia nowy program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży

by

14 kwietnia 2016 biuro prasowe NFZ poinformowało, że prezes NFZ Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie regulujące zasady funkcjonowania programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Głównym elementem programu ma stać się kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad jej nowo narodzonym dzieckiem.

 

Program wejdzie w życie od lipca 2016 roku. W komunikacie NFZ Jacyna podkreślał, że „jest to całkowicie nowy projekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu. Zmieniamy model opieki – w tym wypadku nad kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem – tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury i ich wyceny, ale dobro i interes pacjenta”.

 

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy ze szpitala. W ramach opieki koordynowanej zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do ukończenia przez dziecko sześciu tygodni. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią. Pacjentka będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży.

 

NFZ podkreśla również, że program będzie się rozwijał, gdyż „ośrodki będą musiały dostosować się do nowych oczekiwań, między innymi doszkolić swój personel w zakresie realizacji nowych zadań wynikających z programu lub pozyskać nowy – szczególnie w zakresie prowadzenia ciąży przez położne” – tłumaczył dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Wojciech Zawalski.

 

Źródło: www.zdrowie.abc.com.pl

You may also like

Facebook