Nowa Adhortacja o rodzinie „Amoris laetitia” – O Miłości w Rodzinie

by

W dniu 8 kwietnia 2016 r. Watykan opublikował nową Adhortację „Amoris laetitia” podpisaną przez Papieża Franciszka 18 marca 2016 r. Stanowi ona podsumowanie dwóch zgromadzeń biskupów na Synodzie w 2014 i 2015 r. nt. rodziny. Dokument składa się z 9 rozdziałów.

 

Franciszek podejmuje w nich naukę biblijną o jedności pary małżeńskiej, jako kobiety i mężczyzny oraz owocach ich zjednoczenia czyli dzieci, ale również obecności zła niszczącego rodzinę. Dramat tego zła rozgrywa się m.in. na polu trudu utrzymania rodziny. Nadzieję dla niej widzi w jedności rodziny ludzkiej i Trójcy Świętej.

 

Drugi rozdział dotyczy rzeczywistości rodziny i wyzwań jakie przed nią stoją. Analizuje w niej aktualną sytuację rodziny na świecie oraz wspomina o niektórych bolączkach współczesnych czasów. Ojciec Święty podejmuje temat tajemnicy rodziny chrześcijańskiej, która jedynie ma sens w odniesieniu do miłości Ojca objawiającej się w śmierci Chrystusa i Jego żywej obecności wśród nas.

 

W kontekście Roku Miłosierdzia papież wskazuje, iż dokument ten powinien pobudzić rodziny chrześcijańskie do docenienia darów małżeństwa i rodziny oraz dodać otuchy wszystkim, aby byli znakiem miłosierdzia i bliskości tam, gdzie życie rodzinne nie jest realizowane w sposób doskonały lub nie przebiega w pokoju i radości.

 

Pełny tekst: Adhortacja „Amoris laetitia”

 

Źródło: niedziela.pl

You may also like

Facebook