Ośmioro niepełnosprawnych kolarzy w Tour de Pologne

/Ośmioro niepełnosprawnych kolarzy w Tour de Pologne

Ośmioro niepełnosprawnych kolarzy w Tour de Pologne

5 sierpnia odbył się pierwszy w historii Tour de Pologne przejazd osób niepełnosprawnych na rowerach trójkołowych.

Wspólna pasja i radość z możliwości uczestnictwa w tak wielkiej i prestiżowej imprezie jaką jest niewątpliwie Tour de Pologne połączyła ośmiu wyjątkowych uczestników przejazdu odcinka specjalnego trzeciego etapu kolarskiego wydarzenia w Zabrzu. Były to osoby niepełnosprawne jadące na trójkołowcach.

W tym wyjątkowym przejeździe udział wzięli: Jerzy Blinda z Katowic, Wiktoria Suchecka oraz Andrzej Jabłoński z Kalisza, Martyna Mazurowska z Lednogóry, Kamil Wojciechowski z Gniezna, Kamila Wysota z Ostrowa Wielkopolskiego, Justyna Tyszer i Paweł Kucy ze Skarżyska-Kamiennej. Wybrani oni zostali z pośród licznej grupy osób, jakie zgłosiły się z całego kraju.

Dziewięcioletni Kamil i dwunastoletnia Martyna są uczniami trzecich klas Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku. Chłopak ma autyzm, dziewczyna niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym. Jazda na rowerach trójkołowych jest ich ogromną pasją.

Wiktoria Suchecka jest osobą z zespołem Downa i uczy się w szóstej klasie szkoły podstawowej specjalnej nr 19 w Kaliszu. Dwa lata temu otrzymała trójkołowy rower od Fundacji Eco Textil. Od tamtej pory Wiki świetnie opanowała jazdę na rowerze, pokonując różne trasy w Kaliszu. Dziewczyna jest także uczestniczką wielu olimpiad specjalnych; zaraża wszystkich swoją pozytywną energią.

Wraz z Wiktorią Kalisz reprezentował Andrzej Jabłoński znany społecznik i uczestnik wielu maratonów. Andrzej jest mistrzem i wicemistrzem świata w biegach długodystansowych, to właśnie on w 1997 roku pobiegł do Watykanu z zaproszeniem do Kalisza dla Jana Pawła II. Po przejściu udaru pracuje nad powrotem do formy.

Wyjątkowi cykliści pokonali odcinek specjalny z dumą i wielkim zaangażowaniem, przy wsparciu bliskich i licznie zgromadzonej publiczności. Cała akcja miała na celu zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepełnosprawne również aktywnie mogą spędzać czas i brać udział w sportowych wydarzeniach.

 

Odcinek specjalny dedykowany osobom niepełnosprawnym w ramach Tour de Pologne zorganizowały Fundacja Eco Textil oraz Polski Czerwony Krzyż. Medale, które zostały zdobyte podczas przejazdu przez wyjątkowych uczestników zostały dedykowane belgijskiemu zawodnikowi, który poniósł śmierć w tragicznym wypadku, jaki wydarzył się na trasie wyścigu kolarskiego.

DB / ecotextil.pl
By | 2019-08-13T15:20:22+02:00 wtorek, 13 sierpnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook