Petycja ws. wycofania pigułek ellaOne trafiła do ministra zdrowia

by

Organizacja CitizenGO zebrała 53 tys. podpisów pod petycją dotyczącą wycofania zgody na sprzedaż pigułek „dzień po” ellaOne. Dokument trafił do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Pigułki są obecnie dostępne dla nastolatek od 15. roku życia.

 

Rząd Ewy Kopacz, wprowadzając przepis o możliwości zakupu pigułek wczesnoporonnych bez recepty, tłumaczył się prawem Unii Europejskiej. Komisja Europejska nie obligowała jednak do zmian w tej sprawie, a jedynie zachęcała do upowszechniania dostępu do specyfiku.

 

Organizacja CitizenGO zebrała podpisy pod petycją do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o wycofanie pigułek ze sprzedaży. Została ona przedstawiona na spotkaniu autorów pisma z ministrem. „Pod petycją podpisało się ponad 53 tys. osób. Podczas spotkania z ministrem Konstantynem Radziwiłłem i wiceministrem Piotrem Gryzą przedstawiłam postulat, który został wpisany do tej petycji. Postulat, żeby nie tylko obłożono posiadanie tych pigułek przez kobiety receptą, ale aby całkowicie wycofano je z polskich aptek” – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor CitizenGO Polska. Minister zdrowia docenił inicjatywę społeczeństwa i zapowiedział już pierwsze kroki, które podejmie w tej sprawie.

 

„Pierwszym krokiem będzie obwarowanie receptą tych pigułek – to oczywiście nas całkowicie nie satysfakcjonuje. Jest to oczywiście dobrym pierwszym krokiem, aby tego typu pigułki nie były już dostępne w przyszłości w aptekach. Jestem dobrej myśli” – dodała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Dyrektor CitizenGO Polska wyraziła nadzieję na to, że minister – w miarę możliwości – szybko i pozytywnie rozpatrzy petycję.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook