Pigułki wczesnoporonne nie zostaną wycofane z Polski

/Pigułki wczesnoporonne nie zostaną wycofane z Polski

Pigułki wczesnoporonne nie zostaną wycofane z Polski

Wczesnoporonne pigułki ellaOne nie zostaną wycofane z polskiego rynku. Ministerstwo Zdrowia zasłania się unijnymi przepisami.

 

EllaOne została dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską i jedynie tylko ten organ może zawiesić albo cofnąć to pozwolenie. Tak wiceminister zdrowia, Marcin Czech odpowiedział posłance Annie Sobeckiej, która zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o wycofanie ze sprzedaży w Polsce tabletek ellaOne.

 

W pigułce wczesnoporonnej ellaOne zawarta jest substancja o nazwie octan uliprystalu. Europejska Agencja Leków ostrzegała przed szkodliwymi skutkami stosowania tego związku chemicznego. Doniesiono bowiem o ciężkich uszkodzeniach wątroby.

 

Zdaniem poseł Anny Sobeckiej, polskie władze powinny wyrazić jednoznaczny sprzeciw ws. sprzedaży wczesnoporonnych środków. „Sądzę, że oczywiście tak jak przedstawiciele rządu w rozmowach z Komisją Europejską, tak też i minister zdrowia mógłby sprzeciwić się występowaniu na naszym rynku właśnie tej tabletki z powodu szkodliwości” – mówi Anna Sobecka.

 

Do 2015 roku pigułkę ellaOne można było kupić bez recepty. Decyzją obecnego rządu dostępna jest ona tylko po wcześniejszej wizycie u lekarza i uzyskaniu na nią recepty.

 

Przypominamy, że pierwszym zamierzonym działaniem ellaOne jest działanie antyowulacyjne (a więc rzeczywiście antykoncepcyjne), jednak kiedy doszło już do zapłodnienia – ellaOne skutecznie przeciwdziała zagnieżdżeniu się poczętego już zarodka w macicy matki, niszcząc tym samym życie dziecka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju.

 

Źródło: www.pro-life.pl

By | 2018-05-25T11:17:24+02:00 piątek, 25 maja 2018|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook