Położne nie chciały dokonywać aborcji. Przegrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

/Położne nie chciały dokonywać aborcji. Przegrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Położne nie chciały dokonywać aborcji. Przegrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Dwie szwedzkie położne przegrały proces przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wcześniej przegrały w sądach, ponieważ szwedzkie prawo wymaga od położnych asystowania przy aborcjach i nie przewiduje żadnej klauzuli sumienia.

Pielęgniarki ujawniając, że nie mają zamiaru asystować przy aborcjach, nie mogły znaleźć zatrudnienia. Warto dodać, że w szwedzkiej służbie zdrowia dramatycznie brakuje położnych.

Obie uznały, że postawa szwedzkich szpitali to dyskryminacja wobec ich wierzeń religijnych i etycznych. Szwedzkie prawo wymaga jednak od położnych asystowania przy aborcjach i nie przewiduje żadnej klauzuli sumienia. Pielęgniarki przegrywały więc kolejne sprawy w sądach. Dzięki wsparciu międzynarodowej organizacji broniącej wolności sumienia i wolności religijnej ADF International założyły sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.Jednak sędziowie Trybunału przyznali, że choć doszło do naruszenia wolności religijnej pielęgniarek, to naruszenie było „proporcjonalne” i „uzasadnione” oraz miało istotne podstawy w szwedzkim prawie. Sędziowie uznali  ponadto, że miało „ważny cel ochrony zdrowia kobiet szukających aborcji”.

Wniesiona przez pielęgniarki sprawa została więc odrzucona. Nie przysługuje im odwołanie od tej decyzji.

Źródło: stefczyk.info
By | 2020-03-20T08:07:28+01:00 piątek, 20 marca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook