Watykan o sztucznej inteligencji

/Watykan o sztucznej inteligencji

Watykan o sztucznej inteligencji

W dniach od 26 do 28 lutego odbędzie się w Watykanie robocza konferencja Papieskiej Akademii Życia. Jej uczestnicy będą debatować o sztucznej inteligencji i technologiach stosowanych w sektorze zdrowia. Odpowiedni apel w tej sprawie mają podpisać m.in. prezes Microsoftu Brad Smith i wiceprezes IBM John E. Kelly.

Miesiąc temu ogłoszenie manifestu etycznego zapowiedział prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Zapowiedział, że celem dokumentu jest krytyczna ocena działań oraz ryzyka sztucznej inteligencji, a także możliwości regulacji. Jednocześnie hierarcha ostrzegł przed ograniczaniem powszechnego dostępu do informacji, co może się wydarzyć, jeśli rozwój i zastosowanie sztucznej inteligencji będą kontrolowane wyłącznie przez koncerny, organy bezpieczeństwa i rządy.

Stolica Apostolska zamierza pozyskać wielkie koncerny informatyczne do etycznego postępowania w kwestii sztucznej inteligencji. Podczas obrad w Watykanie referaty wiodące wygłoszą: japoński badacz komórek macierzystych i laureat Nagrody Nobla – Shin Yamanaka oraz były minister oświaty w rządzie Włoch Francesco Profumo. Na 28 lutego zaplanowano, że z uczestnikami konferencji spotka się papież Franciszek.

Źródło: ekai.pl
By | 2020-01-22T07:47:13+01:00 środa, 22 stycznia 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook