Wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej

/Wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej

Wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej

Wyniki dwóch badań klinicznych wykorzystujących ludzkie zarodkowe komórki macierzyste do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem zostały właśnie przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Komórki wstrzyknięte do oczu pacjentów „wydają się zastępować komórki uszkodzone przez chorobę”.

 

W obu testach naukowcy różnicowali ludzkie embrionalne komórki macierzyste do komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), które wstrzykiwano w oczy pacjentów. Komórki RPE wspierają siatkówkę m.in. poprzez odżywianie fotoreceptorów. Są „stosunkowo łatwe” do hodowli in vitro, nie wymagają żadnego połączenia neuronalnego i są przeszczepiane w jednym z rzadkich obszarów ciała o niskim ryzyku odrzucenia przeszczepionych komórek.

 

Pierwsza próba została przeprowadzona przez zespół z Hadassah University Medical Center w Jerozolimie, a drugi w Bascom Palmer Eye Institute w Miami.

 

W Japonii przeprowadzana jest próba w tym samym celu. Jednak w japońskim badaniu stosuje się indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, które nie stanowią żadnego podstawowego problemu etycznego, w przeciwieństwie do ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Początkowe wyniki prób są zachęcające.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-11-29T16:12:04+01:00 środa, 29 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail