6666. Dramatyczna liczba aborcji w Irlandii przeprowadzonych w pierwszym roku po jej legalizacji

/6666. Dramatyczna liczba aborcji w Irlandii przeprowadzonych w pierwszym roku po jej legalizacji

6666. Dramatyczna liczba aborcji w Irlandii przeprowadzonych w pierwszym roku po jej legalizacji

6666 nienarodzonych dzieci zabito w wyniku aborcji w 2019 roku w Irlandii. Dane pochodzą z pierwszego roku obowiązywania nowej ustawy, która pozwala na praktycznie nieograniczone przerywanie ciąży. Irlandzki departament zdrowia poinformował, że 24 aborcje przeprowadzono ze względu na poważne zagrożenie życia lub zdrowia matki.

Według danych irlandzkiego rządu, 6542 aborcje dotyczą tak zwanych „wczesnych ciąż”, w których rozwijający się płód nie osiągnął 12. tygodnia życia, 24 aborcje – ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki, natomiast kolejne 100 z powodu, jak oficjalnie ujęto, „stanu wpływającego na płód, który może prowadzić do jego śmierci przed lub w ciągu 28 dni od porodu”.

Liam Gibson z brytyjskiego Stowarzyszenia Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC) komentuje, że liczba aborcji jest „naprawdę szokująca”, a przytłaczająca statystka mówi dużo o współczesnym irlandzkim społeczeństwie. Zaznaczył również, że warto pamiętać: „każda z tych 6666 aborcji była świadomym aktem śmiertelnej przemocy wymierzonej w zupełnie niewinną i niepowtarzalną istotę ludzką”.

Aborcja została zalegalizowana w Irlandii w wyniku referendum, jakie przeprowadzono w maju 2018 r. Tylko jedna trzecia obywateli tego kraju głosowała przeciwko aborcji, ponad 66 proc. opowiedziało się za usunięciem z Konstytucji prawa ochrony nienarodzonych dzieci. Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że ogłoszona oficjalnie przez rząd irlandzki liczba aborcji, składająca się z samych szóstek, w sposób symboliczny nawiązuje do fragmentu Apokalipsy św. Jana: „Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć” (Ap 13 18).

Źródło: KAI
By | 2020-07-03T20:11:51+02:00 piątek, 03 lipca 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail