Donald Tusk: Aborcja do 12. tygodnia ciąży na życzenie

by FUNDACJA JZN
Pierwszego dnia po wygranych wyborach zaproponujemy Sejmowi ustawę zakładającą, że aborcja do 12. tygodnia będzie wyłącznie decyzją kobiety – oświadczył lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w środę (31 sierpnia) podczas debaty z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, która odbyła się w ramach Campusu Polska Przyszłości.

Donald Tusk podkreślił, że aborcja powinna decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratora, czy działacza partyjnego. Zapowiedział, że pierwszego dnia po wygranych wyborach zaproponowana zostanie Sejmowi ustawa zakładająca, że aborcja do 12 tygodnia to decyzja wyłącznie kobiety.

– Nie rozstrzygamy, czy aborcja jest okej czy nie. Rozstrzygamy, kto powinien podejmować taką decyzję. To kobieta jest odpowiedzialna za ciążę, a później za wychowanie dzieci – mówił Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej dodał, że nie ma miejsca na listach PO w przyszłorocznych wyborach dla tych, którzy się z tym stwierdzeniem nie zgadzają. 

Rafał Trzaskowski komentując m.in. temat aborcji powiedział, że cieszy się, iż „jest coraz więcej odwagi w polityce”, bo kilka lat temu te sprawy nie były stawiane tak jednoznacznie.

Komentujący zapowiedź lidera PO filozof i publicysta Tomasz Terlikowski zwraca uwagę, że jasna deklaracja Donalda Tuska wcale nie oznacza zmiany prawa aborcyjnego w Polsce. „Aby to zrobić, Tusk musi mieć najpierw ponad połowę głosów w parlamencie, a jeśli chce przeprowadzić zmianę bez prezydenta, to trzy piąte głosów. (…) Do zapowiadanej zmiany konieczna jest także zmiana składu Trybunału Konstytucyjnego, bo ten żadnej ustawy akceptującej aborcję nie zaakceptuje” – napisał dziennikarz na swoim facebookowym profilu. Zaznaczył też, że konserwatywna prawica zamiast wpadać w moralne oburzenie powinna spełnić złożone wcześniej obietnice. „Mówię o systemie pomocy w ciąży kryzysowej (hospicja perinatalne istnieją, ale wciąż jest ich za mało, wciąż za mało jest pomocy w takiej sytuacji), o kompleksowym systemie pomocy dla rodziców i osób zajmujących się osobami niepełnosprawnymi” – napisał red. Terlikowski.

Źródła: PAP, facebook.com/tomasz.terlikowski

You may also like

Facebook