Funduszu Sprawiedliwości wspiera kliniki ratujące ofiary przestępstw

by FUNDACJA JZN
Ponad 2 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości trafi na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitali ratujących życie ofiarom wypadków.

Ponad milion złotych z Funduszu Sprawiedliwości trafi do szpitala klinicznego w Otwocku, który specjalizuje się w leczeniu urazów.

– Te środki sfinansują zakup jednego z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów chirurgicznych, który trafi do wspomnianego szpitala klinicznego w Otwocku. Urządzenie to pozwoli stworzyć odział ratunkowy dla Mazowsza, trzeci tego typu w Polsce – podkreślał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Niestety na Mazowszu nie ma placówki medycznej zdolnej do rekonstrukcji i replantacji. Jak wskazywał prof. Jarosław Czubak, krajowy konsultant ds. ortopedii i traumatologii oraz dyrektor kliniki ortopedii dziecięcej w Otwocku, ten sprzęt umożliwi powrót do normalnego funkcjonowania wielu pacjentom.

– Pozwoli na zwiększenie możliwości świadczeń dla pacjentów, chodzi o rekonstrukcje i replantacje – akcentował.

Czyli chirurgiczne przyszycie odciętych kończyn, bądź odbudowę uszkodzonych kości, tkanek czy naczyń o średnicy pół milimetra.

Z kolei milion dwieście tysięcy złotych ma być przeznaczone na sprzęt dla Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, do którego rocznie trafia blisko 100 tys. pacjentów.

– Blisko 30 proc. tych pacjentów, to są pacjenci z urazami: po wypadkach, ofiary przestępstw. Ci pacjenci w znakomitej większości doznają tych urazów – zwłaszcza w przypadku ofiar wypadków drogowych – w zakresie kręgosłupa oraz czaszki. Urządzenie, które pozyskujemy, dzięki środkom z grantu Funduszu Sprawiedliwości, to jest urządzenie do trójwymiarowej rekonstrukcji obrazu uszkodzonego kręgosłupa – podkreślał dr n. med. Marcin Maruszewski, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Daje to możliwość diagnozowania w trakcie operacji. Bez takiego urządzenia, sprawdzenie wyników operacji jest możliwe jedynie po przewiezieniu pacjenta z sali operacyjnej na tomograf komputerowy.

Środki, które trafiają do Funduszu Sprawiedliwości pochodzą z nakładanych przez sąd nawiązek na sprawców przestępstw. Kwotą 37 mln zł fundusz wsparł między innymi budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook