G. Schetyna: „brak programu in vitro to nie jest Europa”

by FUNDACJA JZN
Europejskie standardy w służbie zdrowia zapowiedział Grzegorz Schetyna podczas sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku. Lider Platformy Obywatelskiej powiedział m.in., że „brak programu in vitro to nie jest Europa”.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Koalicja Europejska jest w stanie wynegocjować 100 mld zł więcej dla Polski w budżecie Unii Europejskiej, niż rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze te miałyby być przeznaczone m.in. na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia.

Zapewnił, że oczekiwanie na SOR nie będzie trwało dłużej niż 60 minut, a do specjalisty chory zostanie przyjęty w ciągu 21 dni.

„W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, w którym każdy w szybkiej ścieżce będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie” – mówił Schetyna zaznaczając, że w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów zachodniej Europy.

Schetyna zapowiedział również, że „każdemu, kto skończył 50 lat będzie przysługiwał pełny bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania” powtarzane co pięć lat.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QayLBA9zhQs&t=300s

 

Kolejna zapowiedź dotyczyła opieki nad ciężarnymi kobietami i dziećmi. „Przede wszystkim pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulania przy porodzie – mówił. – Nasze dzieci wszystkie bez wyjątku mają się rodzić w Polsce na europejskich warunkach, a kobiety mają czuć się bezpieczne, ważne i pod najlepszą opieką – dlatego wprowadzimy darmowe leki dla kobiet w ciąży, wszystkie leki zalecane przez lekarza prowadzącego” – zapowiedział. 

Kolejna obietnica to pełen kalendarz szczepień „na najwyższym, europejskim poziomie”, na wzór Norwegii. „Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać, szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre – wskazywał Schetyna. – Wszystkie polskie dzieci mieszkają w Europie i wszystkie mają prawo do europejskiej ochrony zdrowia” – podkreślił lider PO. 

Źródło: wp.pl, onet.pl, PAP

You may also like

Facebook