Hołownia: Zmieniłem zdanie w sprawie in vitro

by FUNDACJA JZN
Bardzo jasno mówię, że zmieniłem zdanie w sprawie metody in vitro po wielu rozmowach z osobami, które stosowały tę metodę – mówił w programie „Kropka nad i” w TVN24 Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta.

Odpowiadając na pytanie o in vitro Szymon Hołownia odniósł się w ten sposób do napisanego przez siebie w 2013 roku dla tygodnika „Wprost” nieopublikowanego artykułu, w którym nazwał in vitro „metodą nieetyczną”.

Teraz, pytany o to, czy in vitro powinno się refundować, Hołownia odpowiedział:

Jeżeli państwo na to stać – to, oczywiście, tak.

Wyjaśniając dodał:

To jest siedem lat rozmów, spotkań. (…) Ja wolę chyba uczciwie powiedzieć jasno, że zmieniłem moje poglądy, poszerzyłem moją wrażliwość. Uważam, że powinniśmy ułatwić wszystkim parom, które chcą mieć dzieci, żeby zgodnie z osiągnięciami współczesnej medycyny te dzieci mieć mogły.

Rozważał również kwestie związane z produkcją nadliczbowych zarodków:

W tej chwili ta ustawa, która jest dopuszcza sześć zarodków nadliczbowych – a ja uważam, że ponieważ poszerza się nasza wrażliwość etyczna, wiedza biologiczna i wiele jeszcze innych kwestii – to powinniśmy, trzymając tę ustawę, która jest – rozmawiać o tym – wyjaśnił. Rozmawiać, wymieniać opinie i dopiero, kiedy porozmawiamy i wymienimy opinie – to wtedy będziemy wiedzieli, co decydujemy.

Ta rozmowa powinna odbywać się również z udziałem lekarzy, etyków, biologów – dodał.

Więcej na: rmf24.pl

You may also like

Facebook