Katoliccy farmaceuci apelują do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy

/Katoliccy farmaceuci apelują do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy

Katoliccy farmaceuci apelują do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy

W zeszłym tygodniu, w ramach konsultacji publicznych projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski wysłało do ministra zdrowia list w sprawie klauzuli sumienia farmaceutów.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaproponowało wprowadzenie do art. 34 projektu ustawy o zawodzie farmaceuty przepisu o brzmieniu: „Farmaceuta może odmówić wykonania usługi farmaceutycznej, jeśli jej wykonanie jest niezgodne z jego sumieniem, chyba że odmowa ta mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta”.

„Taki kształt klauzuli sumienia powinien wzmocnić konstytucyjne prawo farmaceuty do wolności sumienia i zapobiec jej nadużyciu w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta” – podkreśla Małgorzata Prusak.

Starania farmaceutów popierają lekarze zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. W liście skierowanym do ministra zdrowia napisali: „Uważamy, że farmaceuci, odpowiedzialni od strony profesjonalnej i moralnej, za to co podają pacjentowi, jak też edukacyjnej i wychowawczej roli wobec społeczeństwa słusznie domagają się uszanowania racji sumienia nawołującego do ochrony życia ludzkiego”.

Źródło: sfkp.pl
By | 2019-08-06T09:23:46+02:00 wtorek, 06 sierpnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail