M. Lempart: PO wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem

/M. Lempart: PO wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem

M. Lempart: PO wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem

Marta Lempart skomentowała nowe stanowisko Platformy Obywatelskiej ws. aborcji. – PO wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem – powiedziała.  Liderka Strajku Kobiet stwierdziła również, że stanowisko PO jest wynikiem masowych, ulicznych protestów: – Platforma usłyszała głos suwerena, PiS tego nie potrafi.

Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, na antenie Radia ZET, deklarowała:

Aborcja przestała być tematem zastępczym. Ta walka potrwa, oczywiście, że tak. W Argentynie to trwało 15 lat. Jestem przygotowana na to, że to potrwa.

Jej zdaniem to, że PO zajęła takie stanowisko, jest sukcesem ludzi protestujących na ulicy.

Ludzie się tego domagali i bardzo długo było tak, że PO, że większość partii, unikała zajęcia stanowiska. To jest wielki sukces ludzi – powiedziała.

I choć Lempart przyznała: „Ulica mówiła do Budki, a Budka posłuchał”, to jej zdaniem zmiana stanowiska PO jest  zasługą przede wszystkim Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także kobiet w PO, „które ten głos poniosły, gdzie trzeba”.

Lempart powiedziała, że popiera wszystkie inicjatywy zmierzające do legalizacji aborcji, a model kompromisu aborcyjnego z lat 90. „nie jest na nasze czasy”.

PO zajęła nowe stanowisko ws. aborcji. Proponuje czwartą przesłankę przerywania ciąży umożliwiającej dokonanie aborcji do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem.
Jednocześnie PO podkreśla, że trzy przesłanki przerywania ciąży (zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego) powinny zostać utrzymane.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
By | 2021-02-22T21:58:21+01:00 poniedziałek, 22 lutego 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook