Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie przepisów uniemożliwiających adopcję dzieci przez pary homoseksualne

/Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie przepisów uniemożliwiających adopcję dzieci przez pary homoseksualne

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie przepisów uniemożliwiających adopcję dzieci przez pary homoseksualne

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie rozwiązań prawnych, które uniemożliwią adopcję dzieci przez pary homoseksualne – napisał poniedziałkowy „Nasz Dziennik”.

„W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego” – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i podkreślił, że mimo iż jest to „ewidentnie sprzeczne z zasadami polskiego porządku prawnego”, sądy administracyjne zezwoliły ostatnio na taki wpis.

Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził, że transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie Polki żyjące w homoseksualnym związku była zgodna z prawem. W ocenie sądu niedokonanie takiego wpisu do polskich ksiąg byłoby ograniczeniem praw obywatelskich dziecka.

„Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna” – powiedział dr Marcin Romanowski.

"– W mojej ocenie, należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu…

Opublikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości Poniedziałek, 8 lipca 2019

 

W wywiadzie, którego udzielił „Naszemu Dziennikowi” zaznaczył jednocześnie, że to nie oznacza „krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej” i dodał, że „powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem”.

Źródło: radiomaryja.pl, naszdziennik.pl
By | 2019-07-08T17:32:46+02:00 poniedziałek, 08 lipca 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook