Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie przepisów uniemożliwiających adopcję dzieci przez pary homoseksualne

by FUNDACJA JZN
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie rozwiązań prawnych, które uniemożliwią adopcję dzieci przez pary homoseksualne – napisał poniedziałkowy „Nasz Dziennik”.

„W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego” – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i podkreślił, że mimo iż jest to „ewidentnie sprzeczne z zasadami polskiego porządku prawnego”, sądy administracyjne zezwoliły ostatnio na taki wpis.

Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził, że transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie Polki żyjące w homoseksualnym związku była zgodna z prawem. W ocenie sądu niedokonanie takiego wpisu do polskich ksiąg byłoby ograniczeniem praw obywatelskich dziecka.

„Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna” – powiedział dr Marcin Romanowski.

https://www.facebook.com/MinisterstwoSprawiedliwosci/posts/2491357517583040

 

W wywiadzie, którego udzielił „Naszemu Dziennikowi” zaznaczył jednocześnie, że to nie oznacza „krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej” i dodał, że „powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem”.

Źródło: radiomaryja.pl, naszdziennik.pl

You may also like

Facebook