Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest dla nas fundamentem

/Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest dla nas fundamentem

Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest dla nas fundamentem

Polska jest dumna ze swojej polityki prorodzinnej, w tym szczególnie z programu “500+”. Przeznaczyliśmy na niego do tej pory ponad 140 mld zł. W najbliższym czasie będziemy chcieli jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji V4 + Coalition Pro Familia. Było to kolejne wydarzenie w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, sprawowanego od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rodzina jest podstawową komórką społeczną, w której kształtuje się człowiek. „W rodzinie tworzy się poczucie bezpieczeństwa, stabilności i miłości” – zaznaczył. „Społeczeństwa bez rodzin byłyby tym, czym cywilizacja bez kultury, religie bez wiary, a matematyka bez liczb” – wyjaśnił.

Jak przypomniał premier, rewolucyjną zmianą, jaką rząd wprowadził w polityce społecznej był  program Rodzina “500+”, który mógł powstać dzięki naprawie systemu finansów publicznych. „To duże dodatkowe środki, które popłynęły do rodzin w wielkości ponad 140 mld zł” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w najbliższym czasie rząd będzie chciał jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym.

Konferencja V4 dotycząca polityki rodzinnej

Konferencja była okazją do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach polityki prorodzinnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki senioralnej oraz walki z niekorzystnymi trendami demograficznymi. Wydarzenie zostało zorganizowane na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Rodzin, ustanowionym w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podkreślenia roli, jaką odgrywają rodziny w życiu społecznym.

Obok premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniu uczestniczyli m.in. ministrowie ds. rodziny państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister pracy, spraw społecznych i rodziny Republiki Słowackiej Milan Krajniak, minister pracy i spraw społecznych Republiki Czeskiej Jana Maláčová oraz minister ds. rodziny Węgier Katalin Novák. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele polskich i europejskich samorządów.

Jak podkreślił szef polskiego rządu, Polska szczyci się swoją polityką promocji rodzin. „Kładziemy ogromny nacisk i będziemy dalej dbali o to, aby potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone” – zaznaczył. „Chcemy także promować rodzinę w ramach Unii Europejskiej, to jest dla nas jeden z podstawowych celów polityki społecznej na tym forum” – dodał.

Konkurs „Samorząd PRO FAMILIA 2021”

Jednym z elementów konferencji było przedstawienie finalistów oraz laureatów konkursu „Samorząd PRO FAMILIA 2021”. Jego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych i skutecznych działań związanych z polityką prorodzinną prowadzonych na poziomie samorządu gminnego oraz inspirowanie władz samorządowych do podejmowania inicjatyw na rzecz rodziny.

Do konkursu zgłosiło się 236 gmin, które oceniano m.in. pod kątem nakładów budżetowych przeznaczanych na politykę rodziną, korzystania z rządowych programów prorodzinnych, czy realizowania własnych programów stypendialnych. Ostatecznie wyłoniono 5 laureatów konkursu oraz przyznano 5 wyróżnień.

Źródło: gov.pl
By | 2021-05-15T10:59:16+02:00 sobota, 15 maja 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook