Przerywanie ciąży nawet u 13-latki, bez zgody jej rodziców?

/Przerywanie ciąży nawet u 13-latki, bez zgody jej rodziców?

Przerywanie ciąży nawet u 13-latki, bez zgody jej rodziców?

W orędziu na Boże Narodzenie biskupi argentyńscy wyrażają zaniepokojenie z powodu projektu nowej ustawy o aborcji. Pozwoli ona na przerwanie ciąży nawet u 13-latki, bez zgody jej rodziców. Umożliwi także wprowadzenie na szeroką skalę nowych środków wczesnoporonnych. Według biskupów nowe prawo stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji argentyńskiej.

Aktualnie w Argentynie aborcja jest legalna jedynie w przypadku gwałtu lub w sytuacji zagrożenia życia kobiety. Nowe regulacje proponują aborcję na życzenie. Stąd orędzie bożonarodzeniowe biskupów nosi znaczący tytuł: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (por. Iz 9,5). Czytamy w nim m.in. „Poprzez ubóstwo żłóbka, Bóg poucza nas o godności człowieka. Jesteśmy zatem dotknięci i zaniepokojeni sposobem działania instytucji państwa, które nie podejmują rozsądnej i demokratycznej debaty na temat ochrony życia. W ten sposób, przez jednego ministra, zostaje naruszona hierarchia praw podstawowych, w sprzeczności z konstytucją państwa, Kodeksem cywilnym oraz innymi wytycznymi chroniącymi życie od poczęcia” – piszą biskupi.

Parlament nie podjął debaty demokratycznej, która przewiduje również dyskusję publiczną z udziałem wszystkich sektorów życia oraz instytucji społeczeństwa obywatelskiego. „Nikt nie może przekreślać prawa do godnego życia oraz do posiadania rodziny, życia zgodnie ze swoimi przekonaniami oraz prawa do szczęścia” – czytamy w przesłaniu.

Krzysztof Ołdakowski SJ
Źródło: vaticannews.va
By | 2019-12-30T08:55:48+01:00 poniedziałek, 30 grudnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail