Rośnie liczba zbrodni popełnianych na kobietach w Hondurasie, poczynając od dokonywania masowych aborcji na dziewczynkach

by FUNDACJA JZN
Biskupi Hondurasu biją na alarm, że w kraju rośnie liczba zbrodni popełnianych na kobietach, wzrasta korupcja, a społeczeństwo zżera rak przestępstw związanych z handlem narkotykami. O najpilniejszych wyzwaniach stojących przed Kościołem biskupi tego środkowoamerykańskiego kraju rozmawiali na sesji plenarnej episkopatu.

Biskupi Hondurasu wskazują, że rok po wyborach wciąż daleka jest droga do stabilności politycznej i pełnej demokracji. Przypominają, że poważną przeszkodą jest głęboko zakorzeniona korupcja na różnych płaszczyznach instytucji państwa. W tym kontekście odnotowują pozytywne zmiany jakie zachodzą w honduraskim wymiarze sprawiedliwości, gdy chodzi o zwalczanie handlu narkotykami oraz innych form zorganizowanej przestępczości.

Jednocześnie biskupi zwracają uwagę na wzrost zbrodni przeciwko kobietom, poczynając od dokonywania masowych aborcji na dziewczynkach. „Jest to wynikiem utwierdzania się chorej kultury maskulinizmu i negowania równych praw” – podkreślają biskupi Hondurasu wskazując, że w eliminowaniu dyskryminacji kobiet największe zadanie do spełnienia mają szkoły, a także Kościół, poprzez odpowiednią katechezę. Podkreślają zarazem pilną konieczność pracy z młodzieżą, która kuszona jest łatwymi drogami życia i zarobku. W tym celu w całym kraju zostanie przeprowadzona specjalna akcja ewangelizacyjna pt. „Razem z młodymi niesiemy Ewangelię życia”.

Beata Zajączkowska
Źródło: vaticannews.va

You may also like

Facebook