Za życiem. Powstał projekt ustawy dla hospicjów perinatalnych

by FUNDACJA JZN
Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. – Mamy nadzieję, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe – mówi minister-członek Rady Ministrów, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.

M.Wójcik podkreśla, że projekt „Za życiem” jest formą wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. Wiceszef Solidarnej Polski zaznacza ponadto, że w projekcie znalazły się zapisy m.in. o utworzeniu w szpitalach koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także jest tam zapis o konieczności przekazania przez lekarza informacji matce o możliwości skorzystania z opieki w hospicjum.

W hospicjach – jak mówił Wójcik podczas ostatniej konferencji prasowej na ten temat – będzie świadczona pomoc zarówno lekarska, jak i psychologiczna.

Projekt zakłada również utworzenie odrębnych sal w szpitalach dla kobiet w ciąży oczekujących narodzin dziecka z wadą letalną. Ponadto ustawa miałaby regulować kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

M.Wójcik zwraca także uwagę na bardzo małą ilość tego typu placówek w całej Polsce.

Tak nie może być. Tu państwo musi stanąć na wysokości zadania. Tych hospicjów musi powstać więcej – podkreślił.

Według politka, projekt zostanie przedstawiony koalicjantom z PiS i Porozumienia podczas posiedzenia Rady Koalicyjnej. Zaznacza, że ma nadzieję, iż projekt szybko trafi pod obrady Sejmu, również dlatego, że ma on charakter apolityczny.

Mam nadzieję, że projekt tak szybko trafi pod obrady Sejmu najszybciej jak jest to możliwe – dodaje M.Wójcik.

Ten projekt jest niezależny od tego, czy są trzy przesłanki aborcyjne, czy dwie przesłanki. Jest niezależny zupełnie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego – podkreśla.

Źródło: www.bankier.pl

You may also like

Facebook