450 mln zł na rządowy program Maluch Plus

/450 mln zł na rządowy program Maluch Plus

450 mln zł na rządowy program Maluch Plus

450 mln zł – tyle przeznaczy w tym roku rząd na program Maluch Plus. W 2019 roku powstanie blisko 28 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

Maluch Plus to jeden z głównych filarów polityki rodzinnej rządu Zjednoczonej Prawicy. Rozbudowa sieci żłobków i dostępności do nich jest dla rodziców niezwykle ważna. Pozwala im łączyć obowiązki opiekuńcze z obowiązkami zawodowymi – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu dodała, że dostępność do miejsc opieki ma także istotny wpływ na decyzje o posiadaniu większej ilości dzieci.

– Nasz rządowy program poprawia tę dostępność w skali całego kraju. Samorządy mogą skorzystać z tej naprawdę bardzo korzystnej oferty, która dofinansowuje działania inwestycyjne, ale jest czynnik, o którym nie wszyscy też może wiedzą, że oprócz tych dopłat do nowo powstających miejsc również jest dopłata do odpłatności za pobyt dziecka w żłobkach – mówiła Elżbieta Rafalska.

W ubiegłym roku powstało 23 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki, a ponad 53 tys. miejsc zostało dofinansowanych. Jednak dalej w ponad 60 proc. polskich samorządów nie ma nawet jednego publicznego żłobka.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed liczy w tym roku na skokowy wzrost tzw. wskaźnika użłobkowienia.

– W 2015 roku mieliśmy to na poziomie 12 procent. Liczymy, że pod koniec 2019 roku to będzie 25 procent, czyli 100 procentowy wzrost użłobkowienia. Zależy nam bardzo, aby wzrastała liczba miejsc żłobkowych w żłobkach samorządowych – powiedział Stanisław Szwed.

Ministerstwo rodziny zachęca do samorządów, aby brały udział w programie Maluch Plus. Mogą one uzyskać aż 80 proc. dofinansowania na realizację inwestycji.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-02-27T14:32:00+01:00 środa, 27 lutego 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook