Dwa tygodniki w sprawie działań Trybunału Konstytucyjnego

/Dwa tygodniki w sprawie działań Trybunału Konstytucyjnego

Dwa tygodniki w sprawie działań Trybunału Konstytucyjnego

Na stronie internetowej tygodnika Niedziela ukazał się komentarz odnoszący się do tekstu Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego innego tygodnika – Sieci pt. „Rozhuśtanie emocji wokół aborcji nie da prezydentowi większości w maju. Poganianie TK w tej sprawie może skończyć się katastrofą”.

Sprawa dotyczy wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2017 roku ws. stwierdzenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

Jak podaje Artur Stelmasiak: Redaktor naczelny tygodnika Sieci zaatakował tygodnik Niedziela za to, że napisaliśmy prawdę o Trybunale Konstytucyjnym oraz bronimy nienarodzonych dzieci przed aborcją.

Mowa o artykule opublikowanym w tygodniku Niedziela kilka dnia wcześniej, 21 października, pt. „Prezes Trybunału broni aborcji”, w którym dziennikarz Niedzieli Artur Stelmasiak wskazuje na prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską. Jego zdaniem prezes TK celowo blokuje pracę sędziów, „by wraz z początkiem nowej kadencji sejmu wniosek 107. posłów ws. aborcji eugenicznej, został umorzony”.

Jak podaje A. Stelmasiak Jacek Karnowski w tekście „Rozhuśtanie emocji wokół aborcji nie da prezydentowi większości w maju. Poganianie TK w tej sprawie może skończyć się katastrofą” nie odnosi się merytorycznie do ustaleń Niedzieli, a jedynie atakuje sam fakt ukazania się tego tekstu. A skoro ustalenia o celowej blokadzie w Trybunale są prawdziwe, to dlaczego dziennikarz jednej gazety, zarzuca drugiej gazecie, że napisała prawdę? – pyta red. Stelmasiak.

I komentuje sprawę: „Po pierwsze, Karnowski pyta „skąd pewność, że gdyby Trybunał szybko rozpatrzył sprawę, zdecydowałby po ich myśli?” Dla osoby niezorientowanej, pytanie wydaje się zasadne. Jednak ja od dwóch lat rozmawiam na ten temat z wieloma prawnikami, profesorami oraz byłymi i obecnymi sędziami Trybunału. Nikt z nich nie ma wątpliwości, że w świetle dotychczasowego dorobku i orzecznictwa konstytucyjnego aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.

Dodaje również: „Opinia, jakoby TK miałby orzec, że aborcja eugeniczna jest zgodna z polską konstytucją jest zwykłą plotką, którą osobiście rozsiewa prezes Przyłębska, a Jacek Karnowski doskonale o tym wie”.

A.Stelmasiak wskazuje także na istotny kontekst nadchodzących wyborów prezydenckich: „Po za tym tak się składa, że rozmawiałem z Prezydentem Andrzejem Dudą na temat aborcji i wniosku do Trybunału. Rok temu publicznie wyraził nadzieję, że pani prezes TK pracuje nad tą sprawą. Osobiście cenię Prezydenta właśnie za jego jednoznaczność w kwestii ochrony życia i wątpię, by oczekiwał blokowania prac TK w tej sprawie. Raczej nie jest człowiekiem, który chciałby mieć na sumieniu śmierć kolejnych dzieci nienarodzonych. Jako kontrargument przypomnę także rok 2015, gdy Andrzej Duda na finiszu kampanii bronił ochrony życia oraz katolickiego nauczania ws. in vitro. Na kilka dni przed wyborami w 2015 r. także posłowie PiS zagłosowali jednomyślnie za całkowitym zakazem aborcji. Efekt był taki, że zarówno Prezydent, jak i PiS wygrali wybory”.

Apeluje również: „Sędziowie TK maja tylko stwierdzić, czy aborcja jest zgodna, czy nie jest zgodna z Konstytucją. Po za tym pozytywne i naturalne emocje pro-life powinny być po naszej stronie. Ale by tak się stało trzeba skończyć politykę milczenia o fundamentalnych sprawach życia i śmierci. Dlaczego w tygodniku Sieci tak mało jest tematów pro-life? Dlaczego w kontrolowanych przez PiS mediach publicznych tego tematu unika się jak ognia? Czy komuś zależy na tym, by dalej ponad 1000 dzieci rocznie było w Polsce zabijanych?”.

Odnosi się do bezpośrednich zarzutów redaktora Jacka Karnowskiego formułowanych w jego stronę: „Twierdzenie, że tygodnik Niedziela i ja osobiście poganiam prezes TK w tej sprawie, dziś raczej wywołuje śmiech na sali. Poganiałem rok temu, gdy pisałem o celowej blokadzie z nadzieją na opamiętanie. Ujawniłem także list posłów PiS z żądaniem, by prezes TK zaczęła wykonywać swoją pracę. Katolickie media wspierały posłów pro-life, a media Jacka Karnowskiego praktycznie milczały. Ostatnia publikacja Niedzieli to już tylko stwierdzenie faktu, że prezes Trybunału skutecznie obroniła aborcję, bo wniosek przepadnie dokładnie w Święto Niepodległości 11 listopada”.

Puentuje: „Z komentarza Karnowskiego przebija się wiele strachów i lęków o partię rządząca. Uparcie broni też prezes Juli Przyłębskiej, którą tygodnik Sieci nagrodził tytułem „Człowieka Wolności” roku 2017. Mam nieodparte wrażenie, że tekst Karnowskiego został napisany właśnie z jej inspiracji. Natomiast tygodnik Niedziela ciągle buduje opinię publiczną pro-life, wytyka błędy różnych instytucji i apeluje do sumień polityków, bo taka jest rola niezależnego dziennikarstwa katolickiego. Natomiast Jacek Karnowski tym decyzjom politycznym tylko przytakuje. Taka jest między nami zasadnicza różnica”.

Źródło: niedziela.pl
By | 2019-11-08T08:06:35+01:00 piątek, 08 listopada 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook