Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?

by FUNDACJA JZN
„Aborcja jest najbardziej palącym wyzwaniem dla praw człowieka w naszych czasach” – powiedział abp Salvatore Cordileone. Metropolita San Francisco przywołał ekskomunikę prominentnych katolickich segregacjonistów z lat 60. jako przykład uzasadnionej odpowiedzi Kościoła dla katolickich polityków, którzy popierają moralne zło.

W wywiadzie opublikowanym w Washington Post hierarcha potępił decyzję katolickich polityków, sprzeciwiających się nowemu teksańskiemu prawu, zakazującemu aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Abp Cordileone nie wymienił nazwisk i nie postulował ekskomuniki dla konkretnych osób. Wiadomo jednak, że do katolickich liderów, którzy nie zgadzają się z nowymi przepisami, należy prezydent USA Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.

Hierarcha podkreślił podobieństwo obecnej polityki proaborcyjnej do instytucjonalnej dyskryminacji rasowej, która istniała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w pierwszej połowie XX w. Przywołał przykład abp. Josepha Rummela, lidera praw obywatelskich, który w tamtym czasie kierował archidiecezją Nowy Orlean. „W przeciwieństwie do wielu biskupów radykalnie sprzeciwiał się segregacji. Ludzie protestowali, a on cierpliwie przekonywał, że jest ona niezgodna z Ewangelią” – powiedział metropolita San Francisco.

Zaznaczył także, że abp Rummel nie wahał się nałożyć ekskomuniki na polityków, którzy otwarcie popierali moralne zło. Ekskomunikował byłego sędziego, znanego pisarza i organizatora demonstracji wspierających segregację. „Z czasem dwóch z nich wyraziło skruchę i zmarło jako katolicy. Był to więc dobry ruch. Biskup uznał, że nie może dopuścić do publicznego popierania rasizmu przez tak wpływowych ludzi, ponieważ prowadzi to innych do grzechu” – powiedział abp Cordileone. „Nie można być dobrym katolikiem i popierać prawa do zabijania niewinnych istot ludzkich. Odpowiedzią na trudną ciążę nie jest przemoc, ale miłość, zarówno do matki, jak i do dziecka” – podsumował.

Teksas przeznacza rocznie 100 mln dolarów na finansowanie poradni ciążowych i agencji adopcyjnych, zapewniając jednocześnie matkom, które chcą zatrzymać swoje dzieci, bezpłatne doradztwo, pomoc w wychowaniu, szkolenia, a nawet pieluchy i mleko.

Łukasz Sośniak SJ
Źródło: vaticannews.va

You may also like

Facebook