J.Sellin: aborcja eugeniczna jest wątpliwa moralnie; nad tym wyjątkiem trzeba się zastanowić

/J.Sellin: aborcja eugeniczna jest wątpliwa moralnie; nad tym wyjątkiem trzeba się zastanowić

J.Sellin: aborcja eugeniczna jest wątpliwa moralnie; nad tym wyjątkiem trzeba się zastanowić

Wiceminister kultury i polityk PiS Jarosław Sellin podczas przedwyborczej debaty na antenie Polsat News: – Obecny kompromis jest bardzo często niezadowalający dla obu stron. Uważamy, że jeden wyjątek jest wątpliwy moralnie – mówię o aborcji eugenicznej. W Polsce dopuszczalna jest możliwość zabijania dzieci chorych, niepełnosprawnych. Jeżeli będą sytuacje sprzyjające, np. poprzez werdykt Trybunału Konstytucyjnego, to nad tym wątkiem trzeba się zastanowić.

Na antenie Polsat News przeprowadzono pierwszą z pięciu przedwyborczych debat tematycznych. 7 października przedstawiciele pięciu komitetów odpowiadali na pytania dotyczące najważniejszych kwestii związanych z wyznaniem, edukacją seksualną, praw aborcyjnych oraz in vitro.

Pierwsza część debaty dotyczyła obowiązującego prawa aborcyjnego.
– Kompromis aborcyjny, który udało się osiągnąć powinniśmy zaakceptować – mówił Dariusz Klimczak (Koalicja Polska).
– Obecny Kompromis jest bardzo często niezadowalający dla obu stron. Uważamy, że jeden wyjątek jest wątpliwy moralnie – mówię o aborcji eugenicznej – przyznał Jarosław Sellin (PiS).
– To, co obowiązuje obecnie w Polsce, to nie kompromis a kompromitacja, brak szacunku do przyrodzonej godności kobiet, możliwości decydowania o naszych ciałach, zdrowiu, życiu. Lewica od dawna mówi o tym, że każda z nas musi mieć prawo wyboru. Lewica proponuje, by kobieta mogła podjąć decyzję do 12 tygodnia ciąży – odpowiadała Paulina Piechna-Więckiewicz (Lewica).
– Wierzymy, że nie tylko kobiety w ciąży mają prawa, ale również kobiety znajdujące się w łonie. Konfederacja jest za ochroną wolności i życia każdego człowieka. Jesteśmy za ochroną życia od poczęcia. Jest wiele sytuacji tragicznych, np. sytuacja zagrożenia życia matki i wtedy matka powinna decydować zgodnie ze swoim sumieniem – powiedział Konrad Berkowicz (Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Sprawę aborcji tak przedstawiał poseł PO Borysa Budka: – Bronimy godności polskich kobiet i przez 8 lat nie pozwoliliśmy, by zaostrzyć prawo aborcyjne. Przypomnę, że chodzi przede wszystkim, by nie igrać ze zdrowiem i życiem kobiety, by kobieta nie była traktowana podmiotowo, by nie decydowano czy ma heroicznie narażać swoje zdrowie i życie. Dlatego PiS zablokował TK, by później umywać ręce próbując zmieniać prawo

J.Sellin odpowiedział: – Człowiekiem się jest od momentu poczęcia. Planowanie zabijania dziecka do 12. tygodnia ciąży, to jednak zabijanie dziecka. Nie zgadzam się z tą retoryką, że w naszych planach jest zaostrzanie. Zaostrzanie to jest właśnie w planach Lewicy. Jak ma ginąć więcej dzieci, to dopiero jest zaostrzenie.

Politycy prezentowali również odmienne poglądy w pozostałych kwestiach dotyczących m.in. edukacji seksualnej w szkołach czy in vitro.
– Sprzeciwiamy się temu, żeby na siłę wprowadzać do szkół, a nawet już do przedszkoli, edukację seksualną organizacji społecznych związanych ze środowiskami LGBT – powiedział Jarosław Sellin (PiS).
– Szkoła jest od tego, żeby uczyć, żeby zdobycze cywilizacji, nauki przekazywać dzieciom i rodziców wspierać w wychowaniu – powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz (Lewica).
– To rodzice powinni decydować i dlatego proponujemy bon edukacyjny, dzielimy budżet na liczbę dzieci w Polsce, każdy rodzic dostaje to w formie bonu. Każdy rodzic wybierze sobie szkołę, jeden z lekcjami religii inny edukacji seksualnej, jeszcze inni z lekcjami gender i zobaczymy, który model wygra – mówił Konrad Berkowicz (Konfedracja Wolność i Niepodległość).

Na pytanie o finansowanie in-vitro przedstawicielka Lewicy odpowiadała: – Chcielibyśmy, by bezpłatna procedura in vitro była dostępna dla wszystkich, nie tylko na poziomie rozporządzenia, ale na poziomie ustawowym. Każdy i każda z nas ma prawo do tego, by mieć takie szczęście jakim jest posiadanie dzieci. To zapóźnienie cywilizacyjne, jakieś zabobony w naszym kraju, jeśli takiej ustawy nie mamy.
Natomiast wiceminister Sellin przytaczając kwestie wątpliwości moralnych związanych z procedurą, mówił: – Pełna zgoda, że posiadanie dzieci jest największym szczęściem. Są rożne metody leczenia niepłodności, a in vitro nie jest metodą leczenia, tylko drogą, by to dziecko mieć.
Ponadto politycy rozmawiali także o rozdziale kościoła od państwa oraz o związkach partnerskich.

Źródło: polsatnews.pl
By | 2019-10-10T08:16:29+02:00 czwartek, 10 października 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook