Karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością na Mazowszu

/Karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością na Mazowszu

Karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością na Mazowszu

1 stycznia 2020 roku ruszy pilotażowo Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100-procentową zniżkę w pociągach KM i WKD oraz duże zniżki w mazowieckich instytucjach kultury.

Prace nad wprowadzeniem karty rozpoczęły się z inicjatywy rodziców i osób związanych zawodowo z dziećmi z niepełnosprawnością. Karta ma od 2020 r. obejmować preferencjami niepełnosprawne dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz opiekuna. Mazowieckie będzie pierwszym województwem wprowadzającym takie rozwiązanie.

W katalogu partnerów mają znaleźć się nie tylko samorządy, ale i mazowieccy przedsiębiorcy, a także podmioty ekonomii społecznej czyli np. spółdzielnie socjalne.

Obecnie trwają prace nad regulaminem, wzorem karty i katalogiem partnerów. Akces do projektu zgłosiły już instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego – teatry, muzea czy skanseny. Proponują zniżki od 50 proc. Ulgi dotyczyłyby również środków transportu (w tej chwili – Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej). Do tej pory dzieciom z niepełnosprawnością i opiekunowi w KM ustawowo przysługiwała zniżka od 78 proc. Mazowiecka karta pozwoli skorzystać z bezpłatnych przejazdów, czyli 100-procentowej ulgi.

Do partnerów karty zapraszane są także m.in. jadłodajnie, kawiarnie i sklepy z rękodziełami. Na Mazowszu mieszka ok. 50 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Samorząd województwa planuje zabezpieczyć na pilotaż związany z wprowadzeniem Mazowieckiej karty dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością 2 mln zł.

Źródło: prawo.pl
By | 2019-10-22T10:25:03+02:00 wtorek, 22 października 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail