KRRiT upomina TVN. Sprawa dotyczy wywiadu z prof. Środą na temat projektu Zatrzymaj aborcję

by FUNDACJA JZN
„Przeprowadzona analiza wykazała, że w audycji przekazano nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy »Zatrzymaj aborcję« – to fragment decyzji wydanej przez KRRiT po analizie rozmowy dziennikarki Justyny Pochanke z prof. Magdaleną Środą.

Chodzi o rozmowę, którą dziennikarka Justyna Pochanke przeprowadziła z prof. Magdaleną Środą na temat obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”. Dziennikarka stwierdziła, że „wrzuca się projekt bezwzględnego zaostrzenia ustawy o aborcji, z zakazem nawet, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu” – mimo że projekt, który ma być rozpatrywany w Sejmie, nie odnosi się do takiej sytuacji, a termin, na który przewidziano zajęcie się sprawą, był ostatnim możliwym.

W sprawie tej interweniował jeden z widzów, który zdecydował się zgłosić sprawę do KRRiT poprzez formularz na jej stronie.

W odpowiedzi KRRiT poinformowała, że zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające, w ramach którego poddano analizie całość zgromadzonej dokumentacji.

„Przeprowadzona analiza wykazała, że w audycji przekazano nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy »Zatrzymaj aborcję«. Słowa prof. Magdaleny Środy (cyt.) »jeśli chodzi o ustawę, którą wprowadza rząd (…)«, nie wskazywały, że jest to projekt obywatelski, lecz rządowy. Ta wypowiedź nie została sprostowana przez prowadzącą, która zadając wcześniej prof. M. Środzie pytanie odnoszące się do tej kwestii – sama stwierdziła m.in. (cyt.) …»wrzuca się projekt zaostrzenia aborcji (…)«. W ocenie KRRiT taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji ze strony dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd” – czytamy.

Źródło: www.tvp.info

You may also like

Facebook