Mija rok od złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję

/Mija rok od złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję

Mija rok od złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję

W najbliższy piątek minie rok od złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, popartego podpisami 830 tys. Polaków.

 

Dotychczas inicjatywa, która zakłada likwidację tzw. przesłanki eugenicznej, nie doczekała się drugiego czytania. Prace utknęły w podkomisji, która w tej sprawie nie zebrała się ani razu. 2 lipca odbyło się jedynie spotkanie dotyczące powołania gremium. Obrońcy życia domagają się realizacji obietnicy wyborczej obecnie rządzącego PiS-u i przyjęcia projektu.

 

Poseł PiS-u Jacek Kurzępa przyznał na antenie Radia Maryja, że w tej sprawie gra toczy się na płaszczyźnie pewnej politycznej szachownicy. Dlatego – jak dodał – część polityków PiS podejmuje kroki, które zmierzają do wejścia w przestrzeń jednoznaczności prawnej.

 

– Trybunał Konstytucyjny musi orzec w przewidywalnym czasie o konstytucyjności albo nie – aborcji eugenicznej. Ta decyzja jest ściśle prawna. Jest – powiedziałbym – separowana od politycznej kalkulacji namiętności. Skoro nie możemy w tamtej przestrzeni być wystarczająco przekonywujący dla naszych kolegów i koleżanek z klubu parlamentarnego, to próbujemy inną ścieżką. Mam nadzieję, że niebawem TK wzmoży działania w odniesieniu do naszego pytania – powiedział Jacek Kurzępa.

 

Poseł Jacek Kurzępa to jeden z 79 polityków, który podpisał się pod apelem do prezes TK Julii Przyłębskiej o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy dot. zbadania przepisu dopuszczającego w Polsce możliwość zabicia nienarodzonego dziecka z powodu jego wad. Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej wystosował poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski.

 

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-09-02T12:10:21+02:00 czwartek, 29 listopada 2018|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail