Minister M. Maląg: Istotne jest zwiększenie i dostępność miejsc opieki żłobkowej

by FUNDACJA JZN
45 mln euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przeznaczone na rozwój ekonomii społecznej – zapowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Trwają konsultacje KPO. Rząd przedstawi gotowy projekt Komisji Europejskiej.

Dane są optymistyczne. W ubiegłym roku spadek PKB na mieszkańca w Polsce wyniósł poniżej 2 proc. Nasz kraj był w tej grupie wraz z państwami takimi jak Szwajcaria oraz Finlandia. Tymczasem m.in. w Niemczech, Francji czy Belgii spadek PKB wyniósł od 2 do 13 proc. Dynamika wzrostu PKB na mieszkańca Polski wynosi 37,7 proc. Jesteśmy w tym zakresie na 6. miejscu w UE. Prognozowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzrost polskiego PKB w tym roku ma wynieść 3,3 proc., a w roku przyszłym 3,8 proc. Jak zaznacza Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, dzięki dobrej sytuacji sprzed pandemii i dużym inwestycjom społecznym, dziś sytuacja Polski jest dobra.

Krajowy Plan Odbudowy to szansa, abyśmy jeszcze wzmocnili swoją pozycję – wskazuje minister.

– 58 mld euro dla Polski. Przede wszystkim istotne jest zwiększenie i dostępność miejsc opieki żłobkowej. Kiedy rozpoczynaliśmy rządy, użłobkowienie w naszym kraju było na poziomie 12,4 proc. Dzisiaj jest to już ponad 25 proc. Dzięki 381 mln euro,  które są zabezpieczone w Krajowym Planie Odbudowy, będziemy tworzyli nowe miejsca opieki żłobkowej – mówi Marlena Maląg.

W tym roku na wsparcie rodzin i politykę senioralną rząd przeznaczy 80 mln zł.

Zuzanna Dąbrowska
Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook