Minister Z. Ziobro: matki nie powinny obawiać się ścigania przez służby po zostawieniu dziecka w oknie życia

/Minister Z. Ziobro: matki nie powinny obawiać się ścigania przez służby po zostawieniu dziecka w oknie życia

Minister Z. Ziobro: matki nie powinny obawiać się ścigania przez służby po zostawieniu dziecka w oknie życia

Okno życia to szlachetna inicjatywa zmierzającą do tego, aby zachęcić matki do zostawienia anonimowo takiego dziecka, nie obawiając się o to, że ktokolwiek będzie potem je ścigał, domagał się odpowiedzialności – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny wydał zalecenie prokuratorom określające sposób postępowania w przypadkach zostawienia noworodka w Oknie życia. Dzięki temu – jak zaznaczył – matki będą „mogły zostawiać anonimowo dziecko nie obawiając się o to, że ktokolwiek będzie je potem ścigał”.

– Matki, które są w desperacji czy w szoku psychicznym, mogą popełnić straszny czyn i uczynić krzywdę dziecku. Mogą też, będąc w zaawansowanej ciąży, szukać sposobu wyjazdu do krajów europejskich, w których przewiduje się tak liberalne zasady, że można dziecko zabijać. Okno życia to szlachetna inicjatywa zmierzającą do tego, aby zachęcić matki do zostawienia anonimowo takiego dziecka, nie obawiając się o to, że ktokolwiek będzie potem je ścigał, domagał się odpowiedzialności – powiedział minister.

Zbigniew Ziobro wskazał, że „zdarzają się sytuacje, że dziecko zostało znaleziono w lesie, na działkach, a nawet na wysypisku śmieci. To straszne historie”.

– Takie dziecko żyło, cierpiało i spotkanie ze światem kończyło w sposób niezwykle okrutny. Po to powstało Okno życia, aby kobiety, które są w desperacji czy szoku psychicznym, zamiast zostawiać dziecko – de facto zabijać – mogły je pozostawić i dać szansę innym, którzy chcą mieć dzieci, chcą się nimi opiekować, kochać i stworzyć warunki, by te dzieci żyły, rozwijały się i mogły cieszyć się światem. Te dzieci mają trafiać do punktów, które są prowadzone przez zakony. Wiele takich dzieci zostało w taki sposób uratowane. Niemniej, niestety, zdarzały się przypadki, że po zostawieniu takiego dziecka wskutek działań medialnych prokuratura czy policja wszczynały postępowania poszukując takiej matki, co zaprzecza idei – mówił.

Oczywiście, jeśli to dziecko byłoby ofiarą przestępstwa, co jawnie wynikałoby z okoliczności, to jest to uzasadnione – kontynuował minister sprawiedliwości.

– Natomiast jeżeli mamy do czynienia z oddanym noworodkiem, co do którego nie można powziąć tego rodzaju podejrzeń, to wydaję zalecenie, aby w takich wypadkach zaniechać prowadzenia czynności śledczych, które miałyby na celu ustalić takie matki. Jest to sygnał dla tych wszystkich kobiet, że jeśli nie są w stanie podołać wyzwaniu, jakim jest wychowanie dziecka, to niech nie czynią krzywdy temu dziecku, tylko zostawią je w Oknie życia. Nic takiej matce się nie stanie, nikt jej nie będzie szukał, a prokuraturze i policji zakazałem – korzystając z uprawnień Prokuratora Generalnego – wszczynanie tego rodzaju postępowań i swoistego zastraszania innych kobiet w sytuacjach przed tego rodzaju gestem pozostawienia dziecka i uratowania jego życia – zaznaczył min. Zbigniew Ziobro.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-01-12T20:58:51+01:00 niedziela, 12 stycznia 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook