Polska będzie współpracować z USA w dziedzinie onkologii

by FUNDACJA JZN
Polska onkologia może liczyć na wsparcie największego ośrodka leczenia raka na świecie. Wczoraj prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas.

MD Anderson Cancer Center w Houston  jest największym ośrodkiem onkologicznym na świecie, od lat zajmującym pierwsze miejsce w amerykańskich rankingach tego typu placówek.

– Nie ma więc żadnych wątpliwości, że MD Anderson to jeden z najpoważniejszych na świecie partnerów, z którymi chcemy zmierzyć się z tą straszliwą plagą, jaką są choroby onkologiczne – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Dla Polski współpraca z USA w zakresie nowych technologii w leczeniu raka jest bardzo ważna w kontekście strategii walki z tą chorobą.

– Potrzebujemy zatem strategii, która będzie de facto prowadziła pacjenta od najmłodszych lat poprzez edukację do diagnostyki, która będzie kontrolowała kwestię stanu jego zdrowia, a w przypadku wykrycia poprzez leczenie, rekonwalescencję, aż do – niestety – opieki paliatywnej i psychologicznej – wskazał prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że w przeciągu kilku lat uda się w Polsce stworzyć nowoczesny na poziomie światowym system opieki nad chorymi.

– W ten sposób Polska mogłaby stać się najważniejszym ośrodkiem w zakresie szkoleń, badań i usług z zakresu onkologii dla Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział Andrzej Duda.

Umowa  o współpracy została podpisana przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, pełniącego obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych doktora Radosława Sierpińskiego i wiceprezesa MD Anderson George’a Wildinga.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook