Polski rząd ma pomysł na wielką strategię demograficzną

/Polski rząd ma pomysł na wielką strategię demograficzną

Polski rząd ma pomysł na wielką strategię demograficzną

Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu zapowiedziała, że w październiku pojawią się pierwsze odsłony wielkiej strategii demograficznej. Obecny wskaźnik dzietności wynosi 1,42. Eksperci szacują, że do zastępowalności pokoleń potrzebny jest wskaźnik na poziomie 2,1.

Obecnie  nad wielką strategią demograficzną pracują: Rada Rodziny, eksperci oraz pełnomocnik rządu ds. demografii, Barbara Socha. W wywiadzie udzielonym dla Polskiej Agencji Prasowej wiceminister Barbara Socha przyznała, że jest dużo instrumentów, które rząd będzie chciał wykorzystać w celu poprawy dzietności w Polsce. Wytyczne na ten temat znajdą się w strategii demograficznej, która jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszona.

Strategia demograficzna w aspekcie merytorycznym jest już gotowa, trwają ostatnie szlify. W dokumencie zidentyfikowaliśmy 10 kluczowych obszarów, w ramach których działania rządu czy samorządów mają wpływ na dzietność. Są tam zarówno obszary związane z ekonomią, np. transfery do rodzin, czy kwestie związane z organizacją opieki nad dziećmi i godzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dzieci – wskazała Socha.

Wiceminister podkreśliła, że potrzebna jest inwestycja w kompleksową politykę prorodzinną. Zwróciła też uwagę, że od początku lat 90. dzietność w Polsce bardzo wyraźnie spadała, dlatego ostatnie 30 lat jest nazywane czasem “zimy demograficznej”.

Obecny wskaźnik dzietności wynosi 1,42. Eksperci szacują, że do zastępowalności pokoleń potrzebny jest wskaźnik na poziomie 2,1.

Nigdzie w Europie nie ma takiego wskaźnika. Najwyższy, w okolicach 2, jest we Francji, tylko oni taką politykę, jaką my rozpoczęliśmy 5 lat temu, prowadzą od zakończenia II wojny światowej – zaznaczyła Socha.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-10-04T18:01:27+02:00 niedziela, 04 października 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail