Posłowie debatują o 500 plus dla niepełnosprawnych

by FUNDACJA JZN
Osoby niepełnosprawne otrzymają dodatkowe wsparcie. Propozycję nowego świadczenia w wysokości 500 złotych miesięcznie przedstawił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Program ma objąć łącznie 500 tys. osób. Opozycja chce więcej i domaga się podwyższenia progu dochodowego.

Projekt ustawy dot. 500 plus dla niepełnosprawnych, został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu. Dodatek w wysokości 500 zł ma być przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji. To grupa, która wymaga szczególnej troski i wsparcia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu, którego nie waham się nazwać programem społecznym. Który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych wypłacane będzie co miesiąc.

– Na ten moment planujemy około 0,5 mln osób w pierwszej fazie 300 tys., a następnie w procesie orzekania będzie to jeszcze więcej osób, bo tylu jest naszych rodaków, współobywateli, którym należy się wsparcie ze strony państwa – dodał premier.

Pieniądze przeznaczone dla osób niepełnosprawnych mają zrekompensować koszty związane z pielęgnacją i opieką medyczną – podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

– Projektowana ustawa ma zapewnić dodatkowe środki służące zaspokajaniu potrzeb życiowych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, ze względu na to, że ponoszą one zwiększone koszty funkcjonowania w życiu społecznym i codziennym – zaznaczył Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

A potrzeby są ogromne – podkreśliła pani Teresa Dziedzic, która od wielu lat wymaga opieki innych osób.

– Na te lekarstwa, na opiekunkę, na te rehabilitacje – to wszystko to jednak będzie mnie jakoś wspomagać – powiedziała.

Czy rząd stać na sfinansowanie kolejnego pomysłu? Poseł PiS Piotr Uściński podkreślił, że pieniądze są zagwarantowane.

– Jest ten podatek solidarnościowy, który wprowadziliśmy jeszcze w zeszłym roku, który właśnie służy do tego, żeby wspomagać niepełnosprawnych. Mamy większe wpływy z podatków i to są pieniądze, które gwarantują nam możliwość sfinansowania tego programu – zaznaczył poseł PiS Piotr Uściński.

Według rządowego projektu ustawy dochód osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 1100 zł. Próg ten nie podoba się opozycji. Poseł PO Magdalena Kochan podkreśliła, że 500 plus dla niepełnosprawnych jest dobrym pomysłem, to jednak próg dochodowy dla tych osób powinien być wyższy.

– Jestem przekonana, że część osób z niepełnosprawnością skorzysta, nawet z takimi niedomogami świadczenia. Więc krok w dobrym kierunku – tak, ale niewystarczający na pewno – mówiła poseł PO-KO Magdalena Kochan.

Projekt ustawy, jak zaznaczył poseł Jarosław Sachajko, poprze z pewnością klub Kukiz’15. Jednak także i on zwrócił uwagę na zbyt niski próg dochodowy.

– Te osoby sobie nie mogą jakoś tam znacznie dorobić, więc będziemy składać poprawkę, aby ten próg był do wysokości minimalnej płacy – powiedział poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Ustawa ma wejść w życie od 1 października br.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook