Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest najważniejszym fundamentem społeczeństwa

by FUNDACJA JZN
Rząd chce umożliwić młodym rodzinom uzyskanie kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. To jedno z rozwiązań zawartych w programie Polski Ład, które ma pomóc osobom posiadającym zdolność kredytową, ale nie mającym wystarczających oszczędności na wkład własny. Środki te – do wysokości 100 tys. zł – będzie gwarantował Skarb Państwa. Państwo będzie także dokonywało jednorazowej spłaty części kredytu w związku z urodzeniem się dziecka. Dzięki temu, pomożemy rozwiązać najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych, czyli posiadanie własnego mieszkania.

O rządowej propozycji premier Mateusz Morawiecki rozmawiał m.in. z przedstawicielami Rady Rodziny oraz Związku Dużych Rodzin.

„Rodzina jest najważniejszym i najwspanialszym fundamentem całego społeczeństwa. Jest miejscem, w którym rozwijają się zdolności i w którym uczymy się, czym jest pomoc drugiemu człowiekowi” – podkreślił  premier Mateusz Morawiecki.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Rząd pracuje nad projektem ustawy, który ma umożliwić młodym rodzinom uzyskanie kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. Projekt łączy cele polityki mieszkaniowej i prorodzinnej.„Ma on skompensować odwieczny deficyt w Polsce – brak mieszkań” – zaznaczył szef rządu.  „To było i jest marzenie wielu młodych polskich rodzin, także tych, którzy w poszukiwaniu lepszego życia musiały emigrować za ocean czy kanał La Manche” – dodał.Jak wyjaśnił premier, w ciągu paru tygodni powstanie całościowy projekt ustawy o gwarancji wkładu własnego dla małżeństw do 40. roku życia. Projekt będzie zakładał także wsparcie na powiększenie mieszkania. Jednym z proponowanych rozwiązań będzie ponadto spłata przez państwo części kredytu w związku z urodzeniem się dziecka.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Mieszkanie bez wkładu własnego będzie kolejnym rozwiązaniem prorodzinnym w ramach Polskiego Ładu. Program zakłada również wsparcie dla rodzin w ramach Rodzinnego Kapitału Rodzinnego o wartości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rozwiązanie, nad którym pracuje rząd, będzie stanowiło dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi. To również inwestycja w rodzinę i wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego.

Rada Rodziny

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym ministra rodziny. Do jej zadań należy m.in. inicjowanie i wspieranie działań na rzecz promowania kultury prorodzinnej oraz promocja tradycyjnej rodziny. Chodzi także o opracowanie kierunków działań, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Polsce. Rada wspiera także pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej Barbarę Sochę w przygotowaniu strategii demograficznej.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus

Związek broni interesów społecznych i ekonomicznych dużych rodzin. Działa także na rzecz pozytywnego obrazu rodziny, jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka. Podejmuje ponadto działania na rzecz uwzględnienia w prawodawstwie Polski i Unii Europejskiej słusznych interesów rodziny.

Źródło: gov.pl

You may also like

Facebook