Prezydent Duda: Zbigniew Religa był wielbicielem człowieka i życia

by FUNDACJA JZN
Prof. Zbigniew Religa był niezwykłą, nietuzinkową osobą; był wielkim wielbicielem człowieka i życia. Był niezwykłym lekarzem, który dosłownie oddawał siebie drugiemu człowiekowi. Oddawał siebie choremu – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia w Senacie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”.

Wystawa została przygotowana przez Główną Bibliotekę Lekarską z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Religi – jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca, pracował także nad sztucznym sercem. Zbigniew Religa był również senatorem III i V kadencji. W 2008 r. odebrał z rąk śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orderu Orła Białego. Prof. Religa zmarł 8 marca 2009 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w tzw. alei profesorskiej.

Podczas uroczystości Andrzej Duda wspomniał swoje spotkania z profesorem Religą; mówił, że ten, kto raz zetknął się z prof. Religą i mógł się go bliżej poznać, ten już zawsze potem chciał się znowu z nim spotkać. – Taką był osobą, zupełnie niezwykłą i absolutnie nietuzinkową – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że profesor był „jak ogień, płonął, to czym się zajmował było jego absolutną pasją”. – Był wielkim wielbicielem człowieka i życia, nie w tym znaczeniu, żeby życia używać, a w tym znaczeniu, żeby życie było, żeby życie trwało, żeby trwało jak najdłużej wbrew wszystkim przeciwnościom – mówił Prezydent, dodając, że to było jego wielkie wyzwanie i wielkie powołanie.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że prof. Religa nawet na politykę patrzył przez pryzmat tego, żeby jak najbardziej służyła i sprzyjała życiu. – Dlatego w tym właśnie kierunku chciał reformować polską służbę zdrowia – mówił i akcentował, że Zbigniew Religa zawsze powtarzał, że w centrum opieki zdrowotnej musi być chory: nie pieniądz się liczy, liczy się człowiek.

Na zorganizowaną w Senacie wystawę składają się plansze informacyjne dotyczące życia i działalności prof. Religi jako lekarza, a także jako senatora i polityka. Jest wśród nich m.in. fotografia z uroczystości wręczenia Orderu Orła Białego przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zdjęcie profesora po jednej z operacji przeszczepu serca w 1987 roku, wykonane przez Jamesa Stanfielda do magazynu „National Geographic”. Ta fotografia obiegła cały świat; została uznana przez „National Geographic” za najlepsze zdjęcie 1987 r., a później także za jedno ze stu najważniejszych zdjęć w historii.

Źródło: prezydent.pl

You may also like

Facebook