Program wyborczy „Lewicy”: aborcja na życzenie, likwidacja klauzuli sumienia, związki partnerskie

by FUNDACJA JZN
Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, likwidacja klauzuli sumienia, gwarancja dostępu do tabletki dzień po, odejście od religii w szkołach, obywatelska emerytura, leki za 5 zł, wprowadzenie związków partnerskich i ustawowej równości małżeńskiej znalazły się w programie „Lewicy”, który został ogłoszony podczas sobotniej konwencji wyborczej.

„Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcje do 12. tygodnia ciąży na żądanie kobiety” –  mówiła zwracając się do kobiet zebranych na sobotniej konwencji „Lewicy” Marcelina Zawisza z partii Razem. Dodała, że będzie walczyć także o zlikwidowanie klauzuli sumienia.

Anna Maria Żukowska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapowiedziała, że lewica będzie chciała wprowadzić do szkół „zajęcia antydyskryminacyjne”, edukację seksualną, darmowe dojazdy do szkół, darmowe posiłki oraz przywróci opiekę stomatologiczną i pielęgniarską, a lekcje religii wyprowadzi ze szkół do salek katechetycznych.

Lider partii Razem Adrian Zandberg zapewnił, że lewica podniesie płacę minimalną do 2700 zł, a także m.in. przeznaczy budżetowe środki na nowe technologie, które ułatwią życie seniorom. Zandberg zapowiedział także zmianę systemu refundacji leków i wprowadzenie zasady, że za leki, które wykupujemy na receptę, płaci się 5 zł. Zadeklarował również, że wspólnie z deweloperami lewica wybuduje milion mieszkań w Polsce i doprowadzi do tego, by młoda rodzina mogła wynająć mieszkanie za tysiąc złotych.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty proponował z kolei 100-procentowe wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na chorobę, minimalną gwarantowaną emeryturę i rentę (tzw. obywatelską) na poziomie 1600 zł, a także emeryturę wdowią, czyli prawo do 85 proc. emerytury zmarłego partnera, bądź do swojej emerytury i 50 proc. emerytury zmarłej osoby. 

„Przerwiemy piekło kobiet, o którym pisał ponad sto lat temu Tadeusz Boy-Żeleński, i w końcu, nareszcie, zagwarantujemy wszystkim kobietom prawo do bezpiecznego, legalnego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia” – mówił lider Wiosny Robert Biedroń. Zapowiedział także likwidację klauzuli sumienia, wprowadzenie europejskich standardów opieki okołoporodowej i gwarancję dostępu do pigułki dzień po, a także wprowadzenie związków partnerskich i ustawowej równości małżeńskiej.

Źródło: PAP

You may also like

Facebook