Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych trafi do Sejmu jeszcze w lipcu

/Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych trafi do Sejmu jeszcze w lipcu

Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych trafi do Sejmu jeszcze w lipcu

Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych trafi do Sejmu jeszcze w lipcu – poinformował wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wypłata świadczeń miałaby ruszyć na jesieni. Projekt ma wesprzeć osoby, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji i nie mają środków do życia.

Resort rodziny kończy prace nad projektem. Wiceminister Stanisław Szwed wskazał, że do uzgodnienia jest jeszcze m.in. grupa osób niepełnosprawnych, która w pierwszej kolejności otrzyma świadczenie.

– W tej chwili najtrudniejszą kwestą jest ustalenie grupy osób, która w pierwszej kolejności będzie objęta tym wsparciem. Chodzi nam o te osoby, które nie mają dzisiaj takiego wsparcia i są niesamodzielne, mają też znaczny stopień niepełnosprawności. Łączny koszt przewidujemy w okolicach 3 mld zł, ale szczegóły ostatecznie jeszcze nie zapadły, jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy. Zakładam, że ustawa wejdzie w życie 4 września tego roku – powiedział Stanisław Szwed.

Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że początkowo dodatek trafi do dwóch grup najbardziej pokrzywdzonych osób. To około 500 tys. niepełnosprawnych.

Świadczenie najpewniej będzie wypłacane przez ZUS. Program ma być finansowany z podatku handlowego i Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-06-19T22:44:39+02:00 środa, 19 czerwca 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook