Robert Biedroń postuluje wprowadzenie eutanazji w Polsce

/Robert Biedroń postuluje wprowadzenie eutanazji w Polsce

Robert Biedroń postuluje wprowadzenie eutanazji w Polsce

Krótkim „tak” odpowiedział Robert Biedroń na pytanie Krzysztofa Ziemca w RMF FM o to, czy eutanazja powinna zostać w Polsce dopuszczona.

W sobotę gościem RMF FM był lider Wiosny Robert Biedroń. W internetowej części rozmowy prowadzący przywołał słowa polityka sprzed roku: „Trzeba dać Polakom nowoczesność i wolność także w sprawach eutanazji. Czy dzisiaj powiedziałby pan to samo?” – zapytał redaktor Krzysztof Ziemiec. „Tak” – bez wahania odpowiedział Robert Biedroń.

„Uważam, że prawo do godnej śmierci jest bardzo ważne i dzisiaj wielu Polaków i wiele Polek oczekuje, że to też zostanie jakoś cywilizacyjnie i po ludzku załatwione” – mówił Robert Biedroń i przywołał przykład swojego ojca, który umierał na raka. Polityk zaznaczył, że wiązało się to z niewyobrażalnym cierpieniem i on był ostatnią osobą, która miałaby decydować o tym kiedy i na jakich warunkach jego ojciec miałby decydować o swojej śmierci.

„Badania pokazują, że Polacy chcą o tym rozmawiać i to poparcie dla godnej śmierci jest – zaznaczył lider Wiosny. – Człowiek powinien mieć prawo do decydowania, na jakich warunkach chce odejść z tego świata – i w wielu krajach na świecie takie regulacje się wprowadza. I zresztą Polki i Polacy korzystają z tych regulacji w innych krajach” – argumentował.

Prowadzący rozmowę Krzysztof Ziemiec zapytał, czy w tej sprawie powinno odbyć się narodowe referendum. „W sprawach praw człowieka i godnościowych nie robi się referendów, podobnie jak w sprawach podatkowych. Nie robiłbym referendum, ale dyskusję. Nie uważam, że powinniśmy to prawo forsować na siłę, ale na pewno odbyć dyskusję, bo dzisiaj wiemy, że ze względu na panujące warunki wiele osób i tak odchodzi, cierpi itd. w dość niecywilizowany sposób – może warto się zastanowić jak to uregulować” – odpowiadał lider Wiosny.

Źródło: rmf24.pl
By | 2019-04-28T09:44:53+02:00 niedziela, 28 kwietnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook