Rzecznik Prezydenta: Parlament Europejski nie ma żadnych kompetencji ws. aborcji

by FUNDACJA JZN
To, że taki temat został podniesiony na forum Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego przez m.in. polskich europosłów jest naprawdę zasmucające – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Wypowiedź rzecznika odnosiła się do rezolucji podjętej w Parlamencie Europejskim, która dotyczyła „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”. „Zdecydowanie potępiono” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”. Rezolucja została przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE.

Komentując rzecznik prezydenta stwierdził, że „strasznie martwiące jest to, że m.in. polscy europosłowie wnoszą na forum Parlamentu Europejskiego, który nie ma żadnych kompetencji w kwestiach związanych z aborcją, projekt rezolucji, która oczywiście nie ma żadnego wiążącego dla nikogo prawa i ona wiążącego prawa za sobą nie niesie, ale taki temat jest podnoszony na forum Unii Europejskiej, na forum Parlamentu Europejskiego, jest dyskutowany, jest przegłosowywany – to jest naprawdę zasmucające”.

Natomiast odnosząc się do prezydenckiego projektu nowelizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej powiedział:

– Dzisiaj mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które doprecyzowało kompromis aborcyjny – tak jak on jest zawarty w konstytucji – ponieważ pojawiły się protesty, stąd też decyzja pana prezydenta, że ta kwestia musi być doprecyzowana.

Źródło: www.gosc.pl

You may also like

Facebook