Senat pracuje nad projektem ws. zasiłków dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

/Senat pracuje nad projektem ws. zasiłków dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

Senat pracuje nad projektem ws. zasiłków dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

Trudna sytuacja opiekunów osób z niepełnosprawnością ma szansę się zmienić, jeśli dojdzie do wykonania korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych.

Senacka komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku. Kolejnym krokiem może być wniesienie do sejmu senackiego projektu ustawy.

Obecnie obowiązujące przepisy uzależniają wsparcie dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością od tego, na jakim etapie życia ta niepełnosprawność została stwierdzona. Jeśli w dzieciństwie – wparcie wynosi 1830 zł miesięcznie, jeśli w wieku dorosłym – o wiele mniej.  Wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał takie rozwiązanie za sprzeczne z konstytucyjną zasadą równego traktowania (sygn. akt K 38/13).

Do tej pory żaden rząd nie wykonał wyroku. W związku z tym do Senatu apelował Rzecznik Praw Obywatelskich. I właśnie senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała o podjęciu prac w sprawie inicjatywy ustawodawczej co do realizacji wyroku.

Źródło: www.prawo.pl
By | 2020-07-13T00:21:18+02:00 poniedziałek, 13 lipca 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook