STOP niebezpiecznym zachowaniom kierowców na drogach. Rząd zaostrzy przepisy ruchu drogowego

by FUNDACJA JZN
Rząd planuje zaostrzyć kary za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego – Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach nieodpowiedzialnych ludzi – a jeśli pod wpływem alkoholu to nawet bandytów za kierownicą. Zgodnie z naszą zapowiedzią, i z mojego expose, zobowiązałem rząd do bardzo zdecydowanych działań w tym zakresie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku inaugurującego kolejną odsłonę kampanii #DobryKierowca.

Kampania ta od dwóch lat prowadzona jest przez PKN ORLEN, by zwiększać świadomość polskich kierowców, a tym samym bezpieczeństwo na drogach.

Zaostrzenie przepisów ma doprowadzić do większego bezpieczeństwa na drogach

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem rządu. – Zmieniamy zasady związane z mandatami i grzywnami. Mam nadzieję, że te zwiększone kary doprowadzą do spokojniejszej i ostrożnej jazdy. Wyjście dziecka do szkoły lub wyjście rodziny na spacer nie może oznaczać ryzykowania życia – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.

Zmiany w przepisach pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

Premier: nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie przepisów w ruchu drogowym jest konieczne. Niestety dane statystyczne dotyczące wypadków na polskich drogach nie są optymistyczne. Właśnie dlatego rząd dokłada wszelkich starań aby tę sytuację zmienić.

– W miastach i na wsiach musi być bezpieczniej. Mamy jeden z wyższych współczynników zgonów na drogach w Unii Europejskiej – powiedział szef rządu. – W ubiegłym roku ponad półtora tysiąca razy policjanci zatrzymywali kogoś pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali jakiś wypadek czy kolizję. To potencjalna zbrodnia i zagrożenie życia. Dość tego typu zachowań. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu – dodał.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących.

Kampania #DobryKierowca

#DobryKierowca to kampania promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ma zwrócić uwagę mieszkańców Polski na zasady bezpiecznej jazdy. Od dwóch lat kampanię tę prowadzi PKN ORLEN angażując w nią sportowców z ORLEN TEAM. W tym roku w wydarzeniu udział wzięli m.in. Jakub Przygoński, Bartek Marszałek, Kamil Wiśniewski czy zespół rajdowy Kamena Rally Team. Doświadczeni kierowcy podczas zorganizowanego pikniku wyjaśniają jak jeździć bezpiecznie. Podkreślają również, że miejscem do szaleństw są wyłącznie specjalnie do tego przeznaczone strefy, a nie polskie drogi. To ważne szczególnie w okresie wakacyjnym, ponieważ wielu z nas wraz z rodzinami podróżuje po całej Polsce.

Źródło: gov.pl

You may also like

Facebook