W Australii aborcja zalegalizowana już w całym kraju. Zmieniono przepisy sprzed 119 lat

/W Australii aborcja zalegalizowana już w całym kraju. Zmieniono przepisy sprzed 119 lat

W Australii aborcja zalegalizowana już w całym kraju. Zmieniono przepisy sprzed 119 lat

Po wielu debatach i dwóch tygodniach protestów w najludniejszym stanie Australii zalegalizowano aborcję. Nowa Południowa Walia była ostatnim stanem, w którym nielegalna aborcja była związana z odpowiedzialnością karną.

Parlament Nowej Południowej Walii przegłosował zmianę stanowych przepisów, które regulowały kwestie przerwania ciąży od 1900 r. W głosowaniu, za zniesieniem przepisów opowiedziało się 26 parlamentarzystów, 14 było przeciw. Do nowych zapisów wprowadzono ponad 100 poprawek.

Dotychczas karana była nielegalna aborcja, za którą matce i lekarzowi groziło 10 lat więzienia. Aby aborcja mogła być uznana za legalną, lekarz musiał stwierdzić poważne zagrożenie dla życia matki. Nowe zapisy zdjęły karalność czynu i umożliwiły bezwarunkowe aborcje do 22 tygodnia ciąży, określając je “procedurami medycznymi”. Zgoda lekarza ze stwierdzeniem zagrożenia życia matki wymagana będzie po tym terminie.

Zmiana w prawie była przedmiotem wielu debat i protestów, zarówno przeciw niej, jak i za. Podzieliła też konserwatywnych parlamentarzystów. Przeciwko zmianom demonstrowali mieszkańcy i organizacje pro-life, swój sprzeciw wyraził także były premier Australii, Tony Abbott, członek Liberalnej Partii Australii. Nowe prawo aborcyjne “porażką człowieczeństwa” nazwał arcybiskup Sydney Anthony Fisher.

Jak podkreślali przeciwnicy nowych zapisów, mogą przyczynić się one do wzrostu późnych aborcji, a nawet aborcji w celu wyboru płci dziecka.

Źródło: polskieradio24.pl
By | 2019-10-07T08:41:15+02:00 poniedziałek, 07 października 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail