W. Zięba: Mamy nadzieję, że parlament odrzuci projekt prezydencki

/W. Zięba: Mamy nadzieję, że parlament odrzuci projekt prezydencki

W. Zięba: Mamy nadzieję, że parlament odrzuci projekt prezydencki

Naszym zdaniem jedynym sposobem na rozwiązanie problemu i uciszenie niepokojów społecznych jest stanięcie rządu i parlamentu po stronie niepełnosprawnych ludzi – powiedział Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, podczas wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera, prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

– W tym liście przypominamy panu Jarosławowi Kaczyńskiemu, że środowisk prolife nie tworzą wyłącznie aktywiści społeczni, skupieni w ruchach i organizacjach broniących życia. Tworzy je każdy obywatel, który oddał swój głos w wyborach demokratycznych na partię i prezydenta, którzy jednoznacznie deklarowali prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów parlamentarnych z jasno określonymi deklaracjami. Mówili o godności dla każdego człowieka, uznania życia człowieka jako wartości nadrzędnej. Pan prezydent Andrzej Duda, czy pan Jarosław Kaczyński wielokrotnie zapewniali nas, że życie ludzkie jest dla nich fundamentalną wartością. Mówili, że aborcja eugeniczna jest zwykłym morderstwem i powinno się z nią skończyć. Natomiast propozycja pana prezydenta Andrzeja Dudy, który skierował do Sejmu projekt ustawy legalizującej aborcję eugeniczną z powodu wady letalnej, czy wady na podstawie której lekarze przypuszczają, że życie ludzkie zakończy się śmiercią w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu, jest niczym innym jak zaprzeczeniem dotychczas deklarowanym wartościom – powiedział Wojciech Zięba.

Prezes Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka podkreślił, że PiS zdobył większość w parlamencie, a Andrzej Duda funkcję prezydenta RP dzięki głosom Polaków opowiadającym się za obroną każdego życia. Gość „Aktualności dnia” powiedział, że „ dla nas ta propozycja prezydenta jest szczególnie bolesna”.

– W tej chwili widzimy, że pan Andrzej Duda zaprzeczył swoim wartościom, ideom i fundamentalnej wartości, jaką jest prawo do życia każdego człowieka.  Zdradził miliony swoich wyborców. To jest bardzo bolesne dla obrońców życia i milionów osób, którzy teraz siedzą w domach, zaufali PiS-owi, panu prezydentowi i głosowali na niego w wyborach – zaznaczył.

Propozycja prezydenta RP miała być warunkiem kompromisu między obrońcami życia, a protestującymi feministkami oraz organizacjami lewicowymi. Jednak mimo próby uzyskania kompromisu ze strony rządu, na ulicach w całej Polsce nadal trwają protesty.

– Ja nie rozumiem inicjatywy pana prezydenta. Z jednej strony zaprzecza swoim wartościom, a z drugiej strony dąży do kompromisu, który nie zostanie zaakceptowany przez żadną ze stron. Kościół katolicki i ruchy obrońców życia nigdy na ten kompromis się nie zgodzą. Lewica powiedziała jasno, że oni na to rozwiązanie również się nie zgodzą. Oni są za pełną legalizacją aborcji z przyczyn społecznych – powiedział gość Radia Maryja.

Wojciech Zięba zwrócił również uwagę na postulaty strajkujących. Są to: dymisja rządu, aborcja na życzenie, rozdział Kościoła od państwa, wypowiedzenie konkordatu, wyrzucenie religii ze szkół i zakaz pełnienia przez katolików funkcji publicznych – wymienił.

– To jest kompromis, który łamie Konstytucję, ponieważ jest w niej zapisane, że każdy ma prawo do życia. Jest sprzeczny z tym, co słyszeliśmy przez ostatnie kilkanaście lat i nie zadawala nikogo. Naszym zdaniem jedynym sposobem na rozwiązanie problemu i uciszenie niepokojów społecznych jest stanięcie rządu i parlamentu po stronie niepełnosprawnych ludzi. Ze zleconych przez nas badań CBOS wynika, że ponad 92 proc. obywateli opowiedziało się za koniecznością zwiększenia pomocy dla osób niepełnosprawnych. W tej chwili ta pomoc jest na niedostatecznym poziomie. Polacy chcą chronić życia, ale jednocześnie widzą, że państwo nie zapewnia godnych warunków życia dla ludzi z niepełnosprawnością – ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Obok nacisków i krytyki z UE oraz państw zachodnich, do Polski płyną również słowa wsparcia.

– Mamy bardzo wiele głosów ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, które nas wspierają. Przedstawiciele ruchów obrony życia mówią jasno: „jesteśmy z wami, modlimy się za was, każda rodzina katolicka w USA modli się za was i chce, żebyście bronili skutecznie życia i byli wzorem dla innych krajów” – powiedział gość Radia Maryja.

Według prezesa Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, niezależnie od decyzji Polski w sprawie aborcji, negatywny obraz naszego kraju w Unii Europejskiej się nie zmieni. Warto jednak zawalczyć o kraje, dla których możemy stać się przykładem do naśladowania.

Całą rozmowę z Wojciechem Ziębą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-11-04T21:01:41+01:00 środa, 04 listopada 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook