Donald Tusk: Aborcja to wyraźna obsesja Kościoła

/Donald Tusk: Aborcja to wyraźna obsesja Kościoła

Donald Tusk: Aborcja to wyraźna obsesja Kościoła

– To naprawdę nie jest tak, że aborcja to jakieś jedyne i najważniejsze kryterium bycia chrześcijaninem. To jest raczej taka dość wyraźna obsesja polskiego Kościoła, aby prawnie do tego sprowadzić, czy uczynić z tego jedyny, albo co najmniej najważniejszy test na chrześcijaństwo, czy bycie katolikiem – mówił były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Podczas spotkania Klubu “Wyborczej” Donald Tusk odniósł się do ostatniego wyroku Trybunały Konstytucyjnego i stwierdził, że skoro zerwano kompromis aborcyjny, “to trzeba dać zdecydowanie prawo kobietom, prawo do rozstrzygającego głosu”.

Kompromis aborcyjny miał walor polityczny, a nie moralny czy aksjologiczny. Skoro on został unieważniony przez PiS i w dużej mierze hierarchię kościelną, skoro zdecydowano się na konfrontację, to postawiono właściwie Polaków przed wyborem bardziej przejrzystych i jasnych odpowiedzi na to wyzwanie. W tej sytuacji ja nie mam żadnej wątpliwości, że skoro tego kompromisu nie ma, to trzeba dać zdecydowanie prawo kobietom, prawo do rozstrzygającego głosu – mówił.

W dyskusji wziął również udział naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik. Przyznał, że i on również uważa, iż w sprawie aborcji powinny decydować kobiety.

– Mam przekonanie, że wielka trudność tej sprawy polega na tym, że nie ma tutaj miejsca na kompromis moralny – dodał.

Przyznał, że szansę widzi we wprowadzaniu zmian do Kodeksu karnego:

– Możliwa jest zgoda na jedno – na to, żeby w wyniku referendum przesądzić o dekryminalizacji aborcji, żeby usunąć ten punkt z Kodeksu karnego, który pozwala za aborcję karać – dodał Michnik.

Źródło: wiadomosci.wp.pl
By | 2021-02-12T07:13:00+01:00 piątek, 12 lutego 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail