Dr Kmieciak: eutanazja jest zabiciem człowieka, a nie godną śmiercią

/Dr Kmieciak: eutanazja jest zabiciem człowieka, a nie godną śmiercią

Dr Kmieciak: eutanazja jest zabiciem człowieka, a nie godną śmiercią

Przeraża mnie coraz większa niekompetencja polityków, szczególnie lewicowych. Chodzi mi o brak zgłębienia tematu albo celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd. (…) Gdyby pan Biedroń uczciwie spojrzał na wiedzę medyczną, to wiedziałby doskonale, że to, co mówi, jest nieprawdą. Eutanazja jest zabiciem pacjenta. To zabicie człowieka – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja dr Błażej Kmieciak, socjolog, bioetyk, koordynator Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Trwa kampania wyborcza do europarlamentu. Politycy składają zobowiązania i obietnice wyborcze. Lider Wiosny Robert Biedroń przekonywał w jednym z wywiadów, że eutanazja powinna być legalna w Polsce.

– Zapoznałem się z wypowiedzią pana Roberta Biedronia. Przeraża mnie coraz większa niekompetencja polityków, szczególnie lewicowych. Chodzi mi o brak zgłębienia tematu albo celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd. To, o czym mówił były prezydent Słupska, czyli godna śmierć, jest standardem w Polsce. Polscy lekarze są uznanymi na świecie specjalistami w zakresie leczenia bólu czy obniżania jego poziomu podczas przejścia na drugą stronę. Gdyby pan Biedroń uczciwie spojrzał na wiedzę medyczną, to wiedziałby doskonale, że to, co mówi, jest nieprawdą. Eutanazja jest zabiciem pacjenta. To zabicie człowieka –podkreślił dr Błażej Kmieciak.

Eutanazja jest obecnie legalna w niektórych krajach europejskich, w tym w Belgii i Holandii.

– Mamy możliwość spojrzenia na to, co dzieje się w Holandii i Belgii. Tamte państwa wprowadziły eutanazję bierną i czynną poprzez zmianę mentalności społeczeństwa znanej z perspektywy liberalno-lewicowej strategii, w której najpierw podaje się przykład wzbudzający współczucie, następnie postulujemy o zmianę prawa, zmieniamy je i okazuje się, że to, co nazywaliśmy złem, nagle uznawane jest za normę. Pojawiają się w tych krajach postulaty o eutanazję ze strony więźniów uzależnionych od alkoholu, ze strony osób zmęczonych życiem. Najczęściej mówimy o osobach samotnych, które doświadczają cierpienia i bólu. W Holandii powstał postulat, by stworzyć tabletkę pozwalającą popełnić samobójstwo osobom powyżej 70. roku życia – wskazał socjolog.

Zdaniem dr. Błażeja Kmieciaka dokonanie eutanazji to przekroczenie wszelkich granic etycznych.

– Eutanazja to złamanie etyki Hipokratesa, który powiedział, że nigdy nikomu na żądanie lekarz nie może podać żadnego środka śmiercionośnego. Jeżeli doprowadzimy do stanu, w którym lekarz będzie mógł zabijać, to będziemy musieli wykasować pojęcie lekarza. Taki ktoś byłby po prostu zabójcą – zaznaczył.

Bioetyk dodał także, że Kościół katolicki i ludzie z nim związani są dzisiaj atakowani i doświadczają ogromnej ilości nienawiści.

– W mojej ocenie jest tak, że na terenie Polski katolicy od dłuższego czasu doświadczają hejtu, nienawiści i umniejszania ich postaw. Byłem zaproszony na konferencję w sprawie in-vitro jako bioetyk. Obok mnie zaproszono dwóch najwybitniejszych genetyków w Polsce. W obszarze mediów społecznościowych od razu pojawił się hejt. Pisano o tym, że jesteśmy „katotalibami”, mamy skrajne poglądy. Zapomniano, że jesteśmy po prostu naukowcami, o czym zapomniano. Najważniejsze stało się, czy jesteśmy wierzący – powiedział dr Błażej Kmieciak.

– Pamiętajmy, żebyśmy nie mieli kompleksu katolika – zaakcentował.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-04-30T11:42:34+02:00 wtorek, 30 kwietnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook