Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa podpisał ustawę praktycznie zakazującą aborcji

/Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa podpisał ustawę praktycznie zakazującą aborcji

Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa podpisał ustawę praktycznie zakazującą aborcji

Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa Henry McMaster podpisał ustawę, która praktycznie zabrania wykonywania tzw. aborcji. Planned Parenthood zaskarżyła już ustawę do sądu.

Uchwalona przez stanową legislatywę i podpisana w czwartek przez McMastera ustawa zobowiązuje lekarza do przeprowadzenia przed zabiegiem badania ultrasonograficznego. Jeżeli wykaże ono bicie serca dziecka, zabicie dziecka  może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub zagraża życiu matki.

To jedno z najbardziej surowych praw dotyczących tzw. aborcji w USA, które zakazuje większości tzw. aborcji w Karolinie Południowej – pisze agencja Reutera.

„W Karolinie Południowej bije teraz wiele szczęśliwych serc” – powiedział Henry McMaster podczas ceremonii podpisywania ustawy. Regulacja przeszła znaczną większością głosów, a po jej przyjęciu członkowie stanowego parlamentu odśpiewali pieśń religijną – relacjonuje Associated Press. Wprowadzenie prawa ograniczającego tzw. aborcję było jednym z priorytetów gubernatora – zaznaczają agencje.

Planned Parenthood, która jest operatorem jednej z największych w USA sieci klinik przeprowadzających tzw. aborcję, zaskarżyła ustawę do sądu i określiła ją jako „rażąco niekonstytucyjną”.

W piątek odbędzie się posiedzenie, na którym sąd zdecyduje, czy obowiązywanie przepisów zostanie wstrzymane na czas toczenia się procesu.

„Zaraz zrobimy to, co próbowałem zrobić od 25 lat – zlikwidować przemysł aborcyjny w Karolinie Południowej” – powiedział przed głosowaniem nad ustawą Larry Grooms, stanowy senator z Partii Republikańskiej, która ma większość w obu izbach legislatywy Karoliny Południowej. Wcześniejsze przyjęcie prawa nie było możliwe, ponieważ do listopada sprzeciwiająca się ograniczeniu tzw. aborcji Partia Demokratyczna miała większość w stanowym Senacie.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2021-02-22T07:20:24+01:00 poniedziałek, 22 lutego 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook