Kardynał Gregory krytykuje proaborcyjne poglądy prezydenta Bidena

by FUNDACJA JZN
Prezydent Joe Biden nie prezentuje nauki katolickiej w kwestii początku życia ludzkiego – stwierdził kardynał Wilton Gregory podczas środowego obiadu w National Press Club w Waszyngtonie. Arcybiskup siedziby władz federalnych USA dodał, że Kościół katolicki nie zmienił swojego stanowiska w sprawie sprzeczności aborcji z normami moralnymi. Joe Biden jest drugim w dziejach prezydentem USA, deklarującym się jako katolik, a kwestia jego przystępowania do Komunii świętej jest przedmiotem ożywionej dyskusji wśród biskupów Stanów Zjednoczonych.

3 września, prezydent Joe Biden powiedział, że nie zgadza się z tym, jakoby życie zaczynało się w chwili poczęcia. „Byłem i nadal jestem zdecydowanym zwolennikiem Roe v. Wade” [depenalizacji aborcji – przyp. KAI] – powiedział w Białym Domu, odpowiadając na pytanie reportera dotyczące aborcji. „Szanuję tych, którzy wierzą, że życie zaczyna się w chwili poczęcia” – powiedział. Jego słowa były odejściem od jego wcześniejszych wypowiedzi na ten temat. W wywiadzie udzielonym w 2008 roku jako kandydat na wiceprezydenta, a także podczas debaty wiceprezydenckiej w 2012 roku, Biden powiedział, że jest przekonany, iż życie zaczyna się w chwili poczęcia.

8 września, podczas spotkania z dziennikarzami w National Press Club kardynał Gregory odpowiadał na pytania dotyczące różnych kwestii, w tym aborcji, szczepionek przeciw COVID-19, kwestii rasowych i Kościoła katolickiego (sam jest Afroamerykaninem), kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych, kary śmierci i praw pracowniczych.

Na pytanie, czy Kościół ostatnio „złagodził” swoje nauczanie na temat aborcji, kardynał Gregory odpowiedział, że nauczanie Kościoła nie uległo zmianie i stwierdza ono, iż każde życie ludzkie jest święte.

W styczniu, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp José H. Gomez z Los Angeles wydał obszerne oświadczenie w dniu inauguracji Bidena na prezydenta, odnotowując niektóre z aspektów pozytywnych jego programu politycznego, ale także ostrzegając, że niektóre z proponowanych przez niego działań „posuną naprzód zło moralne”. Kardynał Gregory uznał to oświadczenie za „nie w porę”, podkreślając potrzebę dialogu z nową administracją.

Podczas wiosennego spotkania biskupów amerykańskich w czerwcu, kardynał Gregory przestrzegł przed sporządzaniem dokumentu nauczającego o Eucharystii, który zawierałby odniesienia do godnego przyjmowania Komunii św., szczególnie przez katolików sprawujących funkcje publiczne. Niektórzy biskupi krytyczni wobec projektu ostrzegali, że zostanie on zinterpretowany jako jednostronne potępienie proaborcyjnych polityków katolickich, zwłaszcza prezydenta Bidena. Kardynał Gregory ostrzegł, że sporządzenie dokumentu w tym czasie może „jeszcze bardziej zaszkodzić” jedności biskupów.

Kardynał Gregory podczas spotkania z dziennikarzami 8 września wskazał także na niedopuszczalność kary śmierci, podkreślając niedoskonałość ludzkiego wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że kwestie życia są ze sobą powiązane, choć nie na tym samym poziomie. Są kwestie związane z życiem, które mają znaczenie pierwszoplanowe. Nie można zrównywać sytuacji więźnia skazanego przez sąd z dzieckiem w łonie matki, które po prostu chce żyć.

Jako arcybiskup Waszyngtonu – stolicy USA kardynał Gregory był w minionych miesiącach w centrum dyskusji na temat możliwości dopuszczania do Komunii św. proaborcyjnych polityków katolickich. W zeszłym roku powiedział dziennikarzowi, że w takich przypadkach nie odmówiłby Komunii św.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook