Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zniesieniu obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy

/Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zniesieniu obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zniesieniu obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy. Wnioskowała o to Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. To wystarczający okres, aby zwolnić lekarzy z obowiązkowego stażu zawodowego. Podkreślał przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, prof. Marcin Gruchała.

– W momencie kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie (jako Konferencja Rektorów Akademickich) podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się do Ministerstwa Zdrowia, o zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, co w sposób automatyczny skraca bardzo długi okres kształcenia specjalisty lekarza w Polsce – ocenił prof. Marcin Gruchała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zgodził się na propozycję i poinformował, że resort niezwłocznie podejmie działania legislacyjne w tym zakresie.

– Uczelnie dokonały ogromnego postępu jakościowego. Jeżeli porównamy rok 2015 z rokiem 2021, to proszę popatrzeć, w jakim stanie są teraz Centra Symulacji Medycznych. Są to nowoczesne ośrodki przy uczelniach, które pozwalają poczuć medycynę nie tylko z sali wykładowej, ale z perspektywy symulacji, z perspektywy bardzo nowoczesnych urządzeń, które tam się znajdują – akcentował minister Adam Niedzielski.

Drugim argumentem, który przemawiał za zgodą na zniesienie stażu, są braki kadrowe. Uwypukliła je pandemia koronawirusa.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2021-10-27T17:05:29+02:00 środa, 27 października 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook