Nowy Jork świętuje zalegalizowanie aborcji do końca ciąży

by FUNDACJA JZN
Senat Nowego Jorku przyjął ustawę liberalizującą prawo do aborcji. Aby uczcić możliwość abortowania dzieci do końca ciąży, gubernator stanu nakazał na różowo podświetlić reprezentacyjne budynki w mieście.

Zmienione prawo przewiduje, że licencjonowany praktyk służby zdrowia będzie mógł dokonać aborcji w ciągu początkowych 24 tygodni od poczęcia, jeśli uzna to za wskazane. W późniejszym okresie aborcja będzie niezbędna, gdy w ocenie medyka, niekoniecznie lekarza, dojdzie do zagrożenia dla życia i zdrowia matki lub jeśli płód nie będzie zdolny do życia.

Jednocześnie wykreślono aborcję z kodeksu karnego. Wcześniej za jej przeprowadzanie groziło nawet siedem lat więzienia.

Przeforsowanie ustawy było możliwe po zdobyciu w wyborach listopadowych przez Demokratów większości w stanowym Kongresie. Do tej pory Republikanie blokowali proaborcyjne ustawy. 

Nowa ustawa proaborcyjna cieszy się poparciem gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który z tej okazji zdecydował o podświetleniu na różowo iglicy nowojorskiego wieżowca One World Trade Center i Mostu Kościuszki.

Cuomo nazwał ustawę „historycznym zwycięstwem nowojorczyków i ich progresywnych wartości”. Została ona wydana w rocznicę sprawy Roe przeciw Wade, w której rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego w 1973 r. umożliwiło aborcję na żądanie w całych Stanach Zjednoczonych.

W 1970 r. Nowy Jork był pierwszym stanem, który zalegalizował aborcję. Cuomo powiedział, że poleca oświetlenie na różowo nowojorskich budynków, aby „świętować to osiągnięcie i świecić jasnym światłem, aby reszta narodu mogła nadążyć”.

Źródło: lifesitenews.com, tvp.info, deon24.com

You may also like

Facebook