Polacy coraz częściej decydują się na rejestrację noworodków online

/Polacy coraz częściej decydują się na rejestrację noworodków online

Polacy coraz częściej decydują się na rejestrację noworodków online

W Polsce coraz więcej rodziców rejestruje noworodki za pomocą internetu – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Z danych GUS-u wynika, że od marca do końca maja urodziło się ponad 85 tys. dzieci. Jak zaznacza resort cyfryzacji, większość z nich została zarejestrowana w sieci.

E-rejestracja noworodka stanowi duże udogodnienie zarówno dla urzędu, jak i dla samych rodziców.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zaznaczyła, że aby zgłosić narodziny dziecka przez internet, należy posiadać profil zaufany.

– Jeżeli chcemy zgłosić narodzenie naszej pociechy, to mamy kilka kroków, które musimy pokonać. Pierwszym jest oświadczenie, że jesteśmy rodzicami, później sprawdzamy dane, które już są w systemie, czy są one poprawne i dodajemy dane dziecka. Następnie wybieramy adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentu, sprawdzamy jeszcze raz wszystkie informacje i podpisujemy je właśnie profilem zaufanym – powiedziała wiceminister Wanda Buk.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina również, że po narodzeniu dziecka, rodzice w ciągu 21 dni od otrzymania karty urodzenia powinni to zgłosić. Wtedy noworodkowi oficjalnie nadaje się imię, numer PESEL, można go też zameldować.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-08-08T08:49:44+02:00 sobota, 08 sierpnia 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail