Porozumienie popiera projekt ustawy ws. aborcji prezydenta Andrzeja Dudy

by FUNDACJA JZN
Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała, że projekt ws. aborcji przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę zyskał akceptację partii. Chodzi o dopuszczenie przerwania ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Partia Jarosława Gowina deklaruje, że chce powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Ponadto wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek przypomniał, że po ogłoszeniu wyroku przez TK w październiku, ugrupowanie przedstawiło stanowisko zakładające powrót do poprzednich ustaleń w ramach tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. Stąd propozycje m.in. założenia sieci hospicjów oraz zasiłku dla rodziców chorych dzieci, który miałby wynosić tyle co średnia pensja krajowa.

Natomiast rzeczniczka partii Magdalena Sroka zapewniała, że Porozumienie jest za ochroną życia od poczęcia do śmierci. Podkreśliła jednak, że jest różnica pomiędzy takimi wadami jak zespół Downa, które „pozwalają normalnie żyć i funkcjonować”, ale w przypadku cięższych wad letalnych to kobieta powinna decydować, czy chce urodzić. Posłanka dodała, że lider ugrupowania Jarosław Gowin rozmawiał z Andrzejem Dudą ws. projektu nowelizacji ustawy o możliwości przerywania ciąży.

Poseł Michał Wypij dodał, że tzw. kompromis aborcyjny „był wielką wartością” i trzeba podjąć takie rozwiązania, aby do niego wrócić.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

You may also like

Facebook